Romania – calificare directa la CE 2020

DSC_2954

Dupa o perioada de incertitudine si doua saptamani de discutii si consultari cu federatiile nationale, cluburile si IHF, Federatia Europeana de Handbal ( EHF ) a anuntat la sfarsitul acestei saptamani anularea ultimelor 4 meciuri de calificari contand pentru campionatul feminin de handbal ce se va disputa in decembrie 2020, turneu gazduit de Danemarca si Norvegia si a decis criteriul conform caruia sunt calificate echipele si anume clasamentul la ultimul campionat european disputat – Franta 2018, la care se adauga tarile organizatoare – Danemarca si Norvegia.
Astfel tarile participante vor fi cele 16 prezente la campionatul european din 2018. Analizand situatia calificariilor si cele 16 echipe prezente in 2018 la turneul final observam ca nu avem diferente. Danemarca si Norvegia sunt calificate direct, fiind tari organizatoare, iar celelate 14 echipe sunt cap de serie in cele 7 grupe de calificari, toate cele 14 echipe calificate au cate 4 puncte din 2 meciuri disputate in timp ce restul echipelor au 0 puncte.
Cele 16 echipe  calificate pentru CE 2020, conform clasamentului final la CE 2018 sunt:
Loc Tara Loc Tara
1 Franta 9 Muntengru
2 Rusia 10 Germania
3 Olanda 11 Serbia
4 Romania 12 Spania
5 Norvegia- tara gazda 13 Slovenia
6 Suedia 14 Polonia
7 Ungaria 15 Cehia
8 Danemarca – tara gazda 16 Croatia
Tragerea la sorti pentru grupele  CE 2020 va avea loc pe 18 iunie la Viena. 
Selectionerul Romaniei, Bogdan Burcea a declarat: “Am primit cu bucurie decizia forului continental si anume faptul ca echipa nationala de handbal feminin este calificata direct la Campionatul European din Danemarca si Norvegia, din decembrie 2020. Aceasta decizie ne confera, echipei nationale, o perioada care cuprinde atat  pregatire cat si si perioada competitionala din acesta toamna. Putem urmari in acesta perioada sportivele care fac obiectul eventualei convocari la echipa nationala. CE 2020 poate sa fie un mijloc de pregatire pentru turneul preolimpic, atunci cand vom califica Romania la Olimpiada din vara lui 2021.”
Cristina Neagu, capitanul echipei nationale de handbal feminin: ” Am terminat anul 2018 in carje, dar a fost un an bun. Locul 4 obținut la Euro 2018 ne-a adus calificarea la turneul preolimpic si acum si calificarea la Euro 2020. Meciurile de calificare ramase de jucat in luna iunie s-au anulat, iar Romania se califica la Campionatul European din Norvegia si Danemarca din luna decembrie datorita clasamentului de acum 2 ani!”

#deloehfcl – Main Round , Etapa 4 – CSM vs FTC – Orgolii, rivalitate, prezent vs viitor

DSC_2704.jpg

Vineri, 11 octombrie 2019, ora 18:30, Sala Polivalenta, Bucuresti,  CSM Bucuresti vs FTC-Rail Cargo Hungaria

Faza grupelor principale a Ligii Campionilor a ajuns aproape de sfarsit si fiecare meci incepe sa fie tratat ca o finala. Intr-o grupa foarte echilibrata, in care CSM poate termina fie pe primul loc fie pe 6 in functie de jocul rezultatelor, fiecare gol conteaza si infrangerea la 10 goluri din meciul tur atarna greu in balanta.

CSM are prima sansa in meciul de astazi avand in vedere atat valoarea loturilor cat si moralul dat de ultimile prestatii, echipa bucuresteana vine dupa victorii cu Metz si Vipers si calificare in faza urmatoare din Cupa Romaniei in timp ce FTC a pierdut cu Esbjeg si Rostov iar in campionat a pierdut cu Siofok si sansele sa ocupe locul 2 la final si implicit o prezenta in EHFCL anul viitor sunt tot mai mici pentru echipa maghiara.

Amandoua echipele si-au anuntat saptamana aceasta o parte din lotul pentru sezonul urmator, la CSM Bucuresti s-a anuntat prelungirea pentru Neagu, Grubisic, Omoregie si venirea extremei Siraba Dembele (33 ani) – cea mai buna extrema din EHFCL in 2015 si 2018  in timp ce la FTC vin Stolle (23 ani) si Bolk (21 ani) de la Thuringer, doua dintre cele mai promitatoare jucatoare pe pozitia de inter din handbalul mondial.

Etapa programeaza alte 2 meciuri de urmarit intre ocupantele primelor locuri din grupe : Rostov vs Metz – sambata de la ora 15 si Gyor vs Brest – duminica de la ora 20

In aceeasta etapa SCM Rm Valcea porneste mare favorita in meciul din deplasare cu Krim si o victorie ii asigura calificarea in sferturi.

 

Programul complet al meciurilor din aceasta etapa este :

Grupa 1 Rostov-Don Metz Handball 22.02.2020 – Ora 15:00 EHFTV
CSM Bucuresti FTC-Rail Cargo Hungaria 21.02.2020 – Ora 18:30 Digi / Telekom
Team Esbjerg Vipers Kristiansand 23.02.2020 – Ora 17:50 EHFTV
Grupa 2 RK Krim Mercator SCM Ramnicu Valcea 22.02.2020 – Ora 20:00 Digi / Telekom
IK Sävehof Buducnost 22.02.2020 – Ora 14:30 EHFTV
Gyori Audi ETO KC Brest Bretagne Handball 23.02.2020 – Ora 20:00 EHFTV

Clasamentele inaintea etapei  :

Group 1  MeciuriVEPGM/GPDifPuncte
1Metz Handball 9531260-2402013
2Rostov-Don 9513250-2401011
3Team Esbjerg9513259-250911
4CSM Bucuresti9414223-228-59
5Vipers Kristiansand9216259-275-165
6FTC-Rail Cargo Hungaria9216244-262-185
Group 2  MeciuriVEPGM/GPDifPuncte
1Gyori Audi ETO KC9810274-2235117
2Brest Bretagne Handball9711282-2364615
3Buducnost9504248-2371110
4SCM Ramnicu Valcea9315216-217-17
5RK Krim Mercator9117221-268-473
6IK Savehof9108207-267-602

#ehfcup – Alice – minunea Gloriei Bistrita-Nasaud

DSC_9131

CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud merge in sferturile cupei europene de handbal feminin editia 2019/2020.

Dupa o evolutie meritorie in faza grupelor echipa ardeleana reuseste, dupa un final de infarct in ultima partida din grupa cu ERD – golul calificarii fiind marcat de Valentina Ardean-Elisei in ultima secunda – o calificare in faza sferturilor din Cupa EHF calcand astfel pe urmele Craiovei din sezonul 2017-2018. Sa speram ca performanta va fi la fel, adica castigarea cupei. In faza sferturilor o asteapta cativa adversari grei – Thuringer, Ikast sau Siofok ( castigatoara de anul trecut ) dar sunt si nume accesibile : Kastamonu din Turcia sau Lada din Rusia.

Situatia in grupe a fost :

Grupa A

1. Thüringer HC – Germania- 12 puncte

2. Kastamonu Belediyesi GSK – Turcia – 6 puncte

3. DVSC Schaeffler – Ungaria – 6 puncte
4. DHK Banik Most – Cehia – 0 puncte

Grupa B

1. Siófok KC Hungary- Ungaria – 10 puncte
2. HC Podravka Vegeta – Croatia – 8 puncte
 3. Kobenhavn Handball – Danemarca – 6 puncte
4. Magura Cisnadie – Romania – 0 puncte

Grupa C

1. Odense Håndbold – Danemarca – 10 puncte

2. CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud – Romania – 7 puncte

3. ÉRD – Ungaria – 6 puncte

4. MKS Lublin S.A. – Polonia – 1 punct

Grupa D

1. Herning-Ikast Handbold – Danemarca -7 puncte
2. Handball Club Lada – Rusia -6 puncte
3. Storhamar Handball Elite – Norvegia -6 puncte
4. SG BBM Bietigheim – Germania -5 puncte
De remarcat ca din cele 4 echipe venite din grupele Ligii Campionilor doar echipa croata HC Podravka Vegeta reuseste sa treaca in faza  urmatoare. SG BBM Bietigheim din Germania reuseste sa acumuleze 5 puncte, dar insuficiente pentru a face un pas inainte. DHK Banik Most nu reusete nico victorie in grupele cupei EHF cu toate ca in grupele ligii campionilor reusise o victorie si un egal.
Marti, 11 februarie la Viena se vor trage la sorti meciurile ce sunt programate pentru 29.02/01.03 si 07/08.03.2020, se joaca doua meciuri tur reur si echipele castigatoare vor merge in semifinalele programate pentru 04-05 respectiv 11-12 aprilie 2020.

 

Cupa Romaniei – SAISPREZECIMI DE FINALA (1/16)

DSC_3004

Marti si Miercuri 14/15.01 sunt programate meciurile din saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei editia 2019/2020 dupa cum urmeaza :

11.01 13:30 Marta Baia Mare CSM Bucuresti 18-32
14.01 17:30 Spartac Bucuresti SCM Gloria Buzau  
15.01 11:00 CSM Roman CSU Resita  
15.01 14:00 Neptun Constanta CSU Cluj-Napoca  
15.01 15:00 ACS Crisul Chisineu-Cris CS Minaur Baia Mare  
15.01 15:30 Dinamo Bucuresto CSU Targoviste  
15.01 16:00 Dacia Mioveni CSM Tg. Mures  
15.01 17:00 Activ Prahova Ploiesti AHCM Slobozia  
15.01 17:00 HC Dunarea Braila HC Zalau TVR2
15.01 17:00 CSM Galati Rapid Bucuresti  
15.01 18:00 CSM Tg. Jiu SCM Craiova  
15.01 18:00 CS Danubius Calarasi CSM Slatina  
15.01 18:30 Magura Cisnadie SCM Rm. Valcea TVR1
22.01 0:00 CSU Timisoara CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud  
Amanat 0:00 CSU Stiinta Bucuresti CSM Corona Brasov  
Anulat 0:00 CS Stiinta Bacau ACS Tg. Secuiesc  

Meciul dintre Timisoara si Bistrita este amanat pentru 22.01, cel dintre Stiinta Bucuresti si Corona Brasov este amanat deoarece se asteapta decizia comisiei de disciplina a FRH iar cel dintre Bacau si Tg Secuiesc este anulat deoarece echipa oaspete a anuntat ca nu se prezinta la meci.

Doua meciuri opun echipe din liga nationala, Braila joaca cu Zalau, pentru ambele echipe Cupa Romaniei este o competitie importanta deoarece este o mare sansa de a participa in cupele europene anul viitor.

In a doua partida “de liga” se intalnesc 2 echipe “europene” Cisnadie vs Valcea, amandoua cu un debut slab de an, Magura Cisnadie a inceput anul cu 3 infrangeri consecutive, doua in Cupa EHF si una in campionat in timp ce SCM Rm Valcea a inceput anul cu un egal la Buzau si o victorie obtinuta in repriza a doua la Slobozia.

Regulamentul competitiei precizeaza ca în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri iar castigătoarele vor participa la faza următoare:

Programul urmator pentru Cupa Romaniei este:

OPTIMI DE FINALĂ (1/8)  15.02.2020

  • în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri; – câștigătoarele vor participa la sferturile de finală

SFERTURI DE FINALĂ (1/4)  11.03.2020

  • în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri; – câștigătoarele vor participa la Final 4

FINAL FOUR :  25.04-26.04.2020