#deloehfcl – Main Round , Etapa 4 – CSM vs FTC – Orgolii, rivalitate, prezent vs viitor

DSC_2704.jpg

Vineri, 11 octombrie 2019, ora 18:30, Sala Polivalenta, Bucuresti,  CSM Bucuresti vs FTC-Rail Cargo Hungaria

Faza grupelor principale a Ligii Campionilor a ajuns aproape de sfarsit si fiecare meci incepe sa fie tratat ca o finala. Intr-o grupa foarte echilibrata, in care CSM poate termina fie pe primul loc fie pe 6 in functie de jocul rezultatelor, fiecare gol conteaza si infrangerea la 10 goluri din meciul tur atarna greu in balanta.

CSM are prima sansa in meciul de astazi avand in vedere atat valoarea loturilor cat si moralul dat de ultimile prestatii, echipa bucuresteana vine dupa victorii cu Metz si Vipers si calificare in faza urmatoare din Cupa Romaniei in timp ce FTC a pierdut cu Esbjeg si Rostov iar in campionat a pierdut cu Siofok si sansele sa ocupe locul 2 la final si implicit o prezenta in EHFCL anul viitor sunt tot mai mici pentru echipa maghiara.

Amandoua echipele si-au anuntat saptamana aceasta o parte din lotul pentru sezonul urmator, la CSM Bucuresti s-a anuntat prelungirea pentru Neagu, Grubisic, Omoregie si venirea extremei Siraba Dembele (33 ani) – cea mai buna extrema din EHFCL in 2015 si 2018  in timp ce la FTC vin Stolle (23 ani) si Bolk (21 ani) de la Thuringer, doua dintre cele mai promitatoare jucatoare pe pozitia de inter din handbalul mondial.

Etapa programeaza alte 2 meciuri de urmarit intre ocupantele primelor locuri din grupe : Rostov vs Metz – sambata de la ora 15 si Gyor vs Brest – duminica de la ora 20

In aceeasta etapa SCM Rm Valcea porneste mare favorita in meciul din deplasare cu Krim si o victorie ii asigura calificarea in sferturi.

 

Programul complet al meciurilor din aceasta etapa este :

Grupa 1 Rostov-Don Metz Handball 22.02.2020 – Ora 15:00 EHFTV
CSM Bucuresti FTC-Rail Cargo Hungaria 21.02.2020 – Ora 18:30 Digi / Telekom
Team Esbjerg Vipers Kristiansand 23.02.2020 – Ora 17:50 EHFTV
Grupa 2 RK Krim Mercator SCM Ramnicu Valcea 22.02.2020 – Ora 20:00 Digi / Telekom
IK Sävehof Buducnost 22.02.2020 – Ora 14:30 EHFTV
Gyori Audi ETO KC Brest Bretagne Handball 23.02.2020 – Ora 20:00 EHFTV

Clasamentele inaintea etapei  :

Group 1  MeciuriVEPGM/GPDifPuncte
1Metz Handball 9531260-2402013
2Rostov-Don 9513250-2401011
3Team Esbjerg9513259-250911
4CSM Bucuresti9414223-228-59
5Vipers Kristiansand9216259-275-165
6FTC-Rail Cargo Hungaria9216244-262-185
Group 2  MeciuriVEPGM/GPDifPuncte
1Gyori Audi ETO KC9810274-2235117
2Brest Bretagne Handball9711282-2364615
3Buducnost9504248-2371110
4SCM Ramnicu Valcea9315216-217-17
5RK Krim Mercator9117221-268-473
6IK Savehof9108207-267-602

#ehfcup – Alice – minunea Gloriei Bistrita-Nasaud

DSC_9131

CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud merge in sferturile cupei europene de handbal feminin editia 2019/2020.

Dupa o evolutie meritorie in faza grupelor echipa ardeleana reuseste, dupa un final de infarct in ultima partida din grupa cu ERD – golul calificarii fiind marcat de Valentina Ardean-Elisei in ultima secunda – o calificare in faza sferturilor din Cupa EHF calcand astfel pe urmele Craiovei din sezonul 2017-2018. Sa speram ca performanta va fi la fel, adica castigarea cupei. In faza sferturilor o asteapta cativa adversari grei – Thuringer, Ikast sau Siofok ( castigatoara de anul trecut ) dar sunt si nume accesibile : Kastamonu din Turcia sau Lada din Rusia.

Situatia in grupe a fost :

Grupa A

1. Thüringer HC – Germania- 12 puncte

2. Kastamonu Belediyesi GSK – Turcia – 6 puncte

3. DVSC Schaeffler – Ungaria – 6 puncte
4. DHK Banik Most – Cehia – 0 puncte

Grupa B

1. Siófok KC Hungary- Ungaria – 10 puncte
2. HC Podravka Vegeta – Croatia – 8 puncte
 3. Kobenhavn Handball – Danemarca – 6 puncte
4. Magura Cisnadie – Romania – 0 puncte

Grupa C

1. Odense Håndbold – Danemarca – 10 puncte

2. CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud – Romania – 7 puncte

3. ÉRD – Ungaria – 6 puncte

4. MKS Lublin S.A. – Polonia – 1 punct

Grupa D

1. Herning-Ikast Handbold – Danemarca -7 puncte
2. Handball Club Lada – Rusia -6 puncte
3. Storhamar Handball Elite – Norvegia -6 puncte
4. SG BBM Bietigheim – Germania -5 puncte
De remarcat ca din cele 4 echipe venite din grupele Ligii Campionilor doar echipa croata HC Podravka Vegeta reuseste sa treaca in faza  urmatoare. SG BBM Bietigheim din Germania reuseste sa acumuleze 5 puncte, dar insuficiente pentru a face un pas inainte. DHK Banik Most nu reusete nico victorie in grupele cupei EHF cu toate ca in grupele ligii campionilor reusise o victorie si un egal.
Marti, 11 februarie la Viena se vor trage la sorti meciurile ce sunt programate pentru 29.02/01.03 si 07/08.03.2020, se joaca doua meciuri tur reur si echipele castigatoare vor merge in semifinalele programate pentru 04-05 respectiv 11-12 aprilie 2020.

 

Cupa Romaniei – SAISPREZECIMI DE FINALA (1/16)

DSC_3004

Marti si Miercuri 14/15.01 sunt programate meciurile din saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei editia 2019/2020 dupa cum urmeaza :

11.01 13:30 Marta Baia Mare CSM Bucuresti 18-32
14.01 17:30 Spartac Bucuresti SCM Gloria Buzau  
15.01 11:00 CSM Roman CSU Resita  
15.01 14:00 Neptun Constanta CSU Cluj-Napoca  
15.01 15:00 ACS Crisul Chisineu-Cris CS Minaur Baia Mare  
15.01 15:30 Dinamo Bucuresto CSU Targoviste  
15.01 16:00 Dacia Mioveni CSM Tg. Mures  
15.01 17:00 Activ Prahova Ploiesti AHCM Slobozia  
15.01 17:00 HC Dunarea Braila HC Zalau TVR2
15.01 17:00 CSM Galati Rapid Bucuresti  
15.01 18:00 CSM Tg. Jiu SCM Craiova  
15.01 18:00 CS Danubius Calarasi CSM Slatina  
15.01 18:30 Magura Cisnadie SCM Rm. Valcea TVR1
22.01 0:00 CSU Timisoara CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud  
Amanat 0:00 CSU Stiinta Bucuresti CSM Corona Brasov  
Anulat 0:00 CS Stiinta Bacau ACS Tg. Secuiesc  

Meciul dintre Timisoara si Bistrita este amanat pentru 22.01, cel dintre Stiinta Bucuresti si Corona Brasov este amanat deoarece se asteapta decizia comisiei de disciplina a FRH iar cel dintre Bacau si Tg Secuiesc este anulat deoarece echipa oaspete a anuntat ca nu se prezinta la meci.

Doua meciuri opun echipe din liga nationala, Braila joaca cu Zalau, pentru ambele echipe Cupa Romaniei este o competitie importanta deoarece este o mare sansa de a participa in cupele europene anul viitor.

In a doua partida “de liga” se intalnesc 2 echipe “europene” Cisnadie vs Valcea, amandoua cu un debut slab de an, Magura Cisnadie a inceput anul cu 3 infrangeri consecutive, doua in Cupa EHF si una in campionat in timp ce SCM Rm Valcea a inceput anul cu un egal la Buzau si o victorie obtinuta in repriza a doua la Slobozia.

Regulamentul competitiei precizeaza ca în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri iar castigătoarele vor participa la faza următoare:

Programul urmator pentru Cupa Romaniei este:

OPTIMI DE FINALĂ (1/8)  15.02.2020

  • în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri; – câștigătoarele vor participa la sferturile de finală

SFERTURI DE FINALĂ (1/4)  11.03.2020

  • în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri; – câștigătoarele vor participa la Final 4

FINAL FOUR :  25.04-26.04.2020

LNHF – Etapa 13 – Program si televizari

DSC_6869

Sambata debuteaza etapa a 13-a din  Liga Nationala de Handbal Feminin odata cu meciul de la Slatina dintre CSM din localitate si Minaur Baia Mare. Meciurile tari ale etapei sunt amanate, Valcea vs Brasov pe termen nedefinit, foarte probabil nu se va mai juca niciodata avand in vedere ultimile informatii venite pe surse de la ANAD. CSM Bucuresti joaca miercuri cu Bistrita in Sala Polivalenta de la 17:00 si spera sa aibe in fata o echipa obosita dupa meciul de duminica din cupa EHF pe care il au ardelencele iar Cisnadie va juca cu Buzau pe 23 Ianuarie.

Programul complet al etapei este :

Amanat   SCM Rm Valcea CSM Corona Brasov  
11.01 11:00 CSM Slatina CS Minaur Baia Mare  
12.01 11:00 SCM Craiova CS Rapid Bucuresti TVR2
12.01 15:30 CSU Cluj-Napoca HC Zalau TVR1
12.01 18:00 HC Dunarea Braila AHCM Slobozia  
15.01 17:00 CSM Bucuresti CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud  
23.01 18:00 CS Magura Cisnadie SCM Gloria Buzau  

Clasamentul inaintea etapei :

LocEchipaMJVEPGMGPGPCT
1CSM Bucuresti1613124443648040
2SCM Rm Valcea1613124393607940
3CS Minaur Baia Mare1710344433964733
4SCM Gloria Buzau1710254414192232
5HC Dunarea Braila1710074534252830
6CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud169074073881927
7HC Zalau169073923781427
8SCM Craiova17908381387-627
9CS Magura Cisnadie167364013901124
10CSM Slatina165110374414-4016
11CS Rapid Bucuresti162014344424-806
12CSU Cluj-Napoca172015406504-986
13AHCM Slobozia151113329405-764
14CSM Corona Brasov00000000

Rezultate Etapa a 12-a :

CSM Corona Brasov SCM Craiova   :  
CS Rapid Bucuresti CSM Bucuresti 20 : 27
CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud CSU Cluj-Napoca 35 : 27
HC Zalau CS Magura Cisnadie 29 : 24
SCM Gloria Buzau CSM Slatina 27 : 18
CS Minaur Baia Mare HC Dunarea Braila 24 : 22
AHCM Slobozia SCM Rm Valcea 24 : 29