Program TVR – RIO 2016

rio1

Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro vor fi transmise  in exclusivitate de TVR – official broadcaster , intre 5 şi 21 august. Programul integral al transmisiilor TVR este :

   

Sâmbătă, 6 august

Duminică, 7 august

 

TVR 1

14.30 Canotaj, spadă feminin

15.30 Handbal feminin  Norvegia – Brazilia

17.00 Tenis

20.40 Handbal feminin Rusia – Koreea de Sud

22.00 Spadă (semifinale)

23.15 Spadă (finale)

23.00 Tenis

01.50 Handbal feminin România-Angola

04.00 Nataţie

 

TVR 1

14.30 Canotaj, judo, haltere, tenis de masă, box

20.30 Gimnastică feminin calificări

21.30 Judo, tenis de masă, haltere

00.00 Fotbal Argentina- Algeria

02.30 Gimnastică feminin calificări

04.00 Nataţie

 

TVR 2

15.00 Polo masculin Serbia-Ungaria

16.00 Judo feminin şi masculin

16.30 Gimnastică masculin calificări, spadă

20.30 Gimnastică masculin calificări

21.30 Judo feminin şi masculin

00.30 Gimnastică masculin calificări

02.30 Volei feminin Rusia-Argentina

04.35 Volei feminin Serbia-Italia

 

TVR 2

15.45 Gimnastică feminin calificări

17.30 Gimnastică feminin calificări

19.00 Nataţie, haltere, box

20.15 Baschet masculin Brazilia-Lituania

22.00 Tenis

23.30 Gimnastică feminin calificări

01.00 Baschet masculin Spania-Croatia

02.30 Volei masculin Rusia-Cuba

04.35 Volei masculin Argentina-Iran

 

TVR 3

16.00 Călărie – dresaj individual

17.15 Tenis de masă

18.30 Hochei pe iarbă masculin Belgia-Marea Britanie

20.15 Baschet masculin  Australia – Franţa

22.00 Tenis de masă

23.30 Volei pe plajă masculin Olanda-Rusia

00.30 Tenis

01.00 Baschet  masculin  China-SUA

02.45 Tenis, tenis de masă

TVR 3

15.30 Handbal masculin Croaţia-Qatar

17.30 Handbal masculin Suedia-Germania

19.00 Fotbal Fiji-Mexic

21.00 Fotbal Honduras – Portugalia

23.00 Rugby feminin – sferturi de finală

00.00 Fotbal Suedia – Nigeria

02.30 Hochei pe iarbă masculin Australia-Spania

04.00 Volei pe plajă feminin Italia-Canada

05.00 Volei pe plajă masculin Rusia-Polonia

Luni, 8 august

Marţi, 9 august

 

TVR 1

14.30 Canotaj, judo, haltere, tenis de masa, tir

20.00 Tenis

22.40 Handbal feminin Brazilia – România

01.00 Baschet masculin SUA-Venezuela

02.45 Tenis

04.00 Nataţie

 

TVR1

14.30 Canotaj, judo, haltere, tenis de masă

17.30 Handbal masculin Germania-Polonia

20.15 Baschet masculin Spania-Brazilia

22.00 Gimnastica feminin – concursul pe echipe

00.10 Tenis

04.00 Nataţie

 

TVR 2

15.30 Handbal feminin  Coreea de Sud -Suedia

17.30 Handbal feminin  Franţa-Rusia

19.00 Nataţie

20.40 Handbal feminin Spania-Norvegia

22.00 Gimnastică masculin – concurs echipe

01.00 Haltere

02.30 Volei feminin Rusia-Coreea de Sud

04.30 Baschet masculin China-Franţa

 

TVR 2

15.30 Handbal masculin  Qatar-Franţa

17.35 Volei masculin Franţa-Mexic

19.00 Nataţie

21.00 Volei masculin Italia-SUA

22.40 Handbal masculin Brazilia-Slovenia

00.15 Haltere, box

02.30 Volei masculin Cuba-Egipt

04.30 Baschet masculin Argentina –Croaţia

 

TVR 3

15.30 Volei feminin China-Italia

17.00 Hochei pe iarbă masculin Germania-India

18.45 Călărie

19.30 Hochei pe iarbă feminin Noua Zeelandă-Germania

22.00 Sărituri în apă

23.30 Volei pe plajă feminin Olanda-Costa Rica

00.30 Rugby feminin – finale

01.30 Polo masculin Japonia-Brazilia

02.50 Polo masclulin Croaţia-Muntenegru

04.35 Volei feminin Brazilia-Argentina

TVR 3

15.00 Tir cu arcul

16.00 Volei pe plajă masculin Brazilia-Canada

17.00 Volei pe plajă masculin SUA-Mexic

18.00 Rugby masculin Marea Britanie-Kenya

18.30 Hochei pe iarbă masculin Germania-Irlanda

20.00 Călărie obstacole – finala

21.30 Judo, haltere, tenis de masă

22.00 Sărituri în apă

00.00 Fotbal feminin Columbia-SUA

03.00 Volei pe plajă feminin Germania-Olanda

04.35 Volei masculin Brazilia-Canada

Miercuri, 10 august

Joi, 11 august

 

TVR 1

14.30 Canotaj, judo, haltere, tenis de masă

17.30 Handbal feminin România – Muntenegru

20.40 Handbal feminin Rusia – Suedia / sabie (Dolniceanu)

22.00 Gimnastică masculin individual

01.00 Baschet masculin Australia – SUA

02.45 Sabie, tenis de masă

04.00 Nataţie

 

TVR 1

14.30 Canotaj, spadă echipe feminin, box, tenis de masă

20.15 Baschet masculin Brazilia-Croaţia, spada feminin echipe

22.00 Gimnastica feminin individual-compus

00.30 Spadă feminin echipe

01.50 Handbal masculin Slovenia-Suedia

04.00 Nataţie

 

TVR 2

15.30 Handbal feminin Brazilia-Spania

19.00 Nataţie

18.45 Sabie

20.15 Baschet masculin Franţa-Serbia

22.00 Fotbal Germania-Fiji

00.30 Sabie

01.50 Handbal feminin Olanda-Coreea de Sud

04.00 Fotbal Danemarca-Brazilia

TVR 2

15.30 Volei masculin Iran-Cuba

18.00 Tenis

20.40 Handbal masculin Danemarca-Croaţia

23.00 Spadă feminin – echipe

01.00 Baschet masculin Nigeria-Spania

02.30 Tenis de masă

04.30 Baschet masculin Lituania-Argentina

 

TVR 3

16.00 Hochei pe iarbă feminin Spania-Noua Zeelandă

18.00 Volei pe plajă feminin Olanda-Australia

19.00 Fotbal Argentina-Honduras

21.00 Volei feminin SUA-Serbia

23.00 Rugby – sferturi de finală

00.00 Tir cu arcul

01.00 Fotbal Columbia-Nigeria

03.00 Volei pe plajă feminin SUA-Elveţia

04.35 Volei feminin Brazilia-Japonia

TVR 3

15.00 Golf

16.00 Volei pe plajă feminin Brazilia-Polonia

17.00 Volei pe plajă masculin Canada-Cuba

18.00 Golf

19.00 Nataţie

21.30 Judo, tir cu arcul

00.20 Ciclism masculin finala echipe

00.30 Rugby masculin

02.30 Volei masculin Italia-Mexic

04.35 Volei masculin Brazilia-SUA

 

Vineri, 12 august

Sâmbătă, 13 august

 

TVR 1

14.30 Canotaj

15.30 Atletism

20.40 Handbal feminin România-Spania

22.40 Handbal feminin Muntenegru-Norvegia

01.00 Baschet masculin SUA – Serbia

02.20 Atletism

 

TVR 1

15.30 Atletism

20.15 Baschet masculin Argentina-Brazilia

22.00 Tenis

01.00 Baschet masculin Spania-Lituania

02.00 Atletism

 

TVR 2

15.30 Canotaj, judo, haltere, tenis, tenis de masă

20.00 Nataţie

21.40 Tenis de masă, judo

01.00 Haltere

04.00 Nataţie

TVR 2

14.50 Canotaj, tenis de masă

17.30 Handbal masculin Croaţia-Franţa

19.00 Tenis

20.40 Handbal masculin Danemarca-Qatar

23.00 Box, haltere, tenis de masă

04.00 Nataţie

 

TVR 3

15.00 Badminton

17.00 Volei pe plajă

18.30 Hochei pe iarbă masculin India-Canada

20.15 Baschet masculin China-Australia

22.20 Ciclism, tir cu arcul

23.00 Box

02.30 Volei feminin Rusia-Japonia

04.35 Volei feminin Brazilia-Coreea de Sud

TVR 3

14.00 Badminton

16.00 Hochei pe iarbă feminin

18.00 Volei pe plajă

19.00 Fotbal – sferturi de finală

21.00 Volei pe plajă

22.00 Ciclism

01.00 Fotbal – sferturi de finală

02.30 Volei masculin Canada-Mexic

05.35 Volei masculin Brazilia-Italia

Duminică, 14 august

Luni, 15 august

 

TVR 1

15.30 Handbal feminin Muntenegru-Brazilia

17.00 Box, lupte

20.00 Gimnastică finale pe aparate

22.40 Handbal feminin Norvegia-România

02.20 Atletism

 

TVR 1

15.30 Atletism

20.00 Gimnastică – finale pe aparate

22.00 Lupte, box

01.00 Baschet masculin Spania-Argentina

02.15 Atletism

04.30 Baschet masculin Lituania-Croaţia

TVR 2

15.30 Volei feminin Serbia-Olanda

15.30 Maraton feminin

18.00 Tenis

20.15 Baschet masculin SUA-Franţa

22.00 Gimnastică – finale pe aparate

23.00 Spadă masculin echipe

01.30 Handbal feminin Olanda-Rusia (înregistrare)

04.30 Baschet masculin China-Serbia

TVR 2

15.00 Canoe, lupte, tenis de masă, box

20.40 Handbal masculin Franţa-Danemarca

22.15 Tenis de masă

01.00 Haltere

02.30 Volei masculin Italia-Canada

04.35 – 06.20 Volei masculin Brazilia-Franţa

TVR 3

13.00 Golf

14.00 Badminton

16.00 Hochei pe iarbă – sferturi de finală

18.50 Polo masculin Muntenegru-Spania

20.10 Polo masculin Austria-Grecia

22.00 Volei pe plajă – sferturi de finală

23.00 Lupte

01.00 Ciclism

02.50 Polo masculin Brazilia-Ungaria

04.35 Volei feminin Brazilia –Rusia

TVR 3

15.30 Handbal masculin Polonia-Slovenia

17.00 Înot sincron

19.15 Echitaţie (dresaj)

20.15 Baschet masculin Nigeria-Brazilia

22.00 Volei pe plajă masculin – sferturi de finală

22.50 Ciclism

01.50 Handbal masculin Croaţia-Tunisia

03.20 Tenis de masă

Marţi, 16 august

Miercuri, 17 august

 

TVR 1

15.30 Atletism

20.00 Gimnastică – finale pe aparate

23.00 Handbal feminin – sferturi de finală

01.00 Haltere

02.30 Handbal feminin – sferturi de finală

 

TVR 1

15.30 Atletism

20.30 Baschet masculin – sferturi de finală

23.45 Atletism

 

TVR 2

15.00 Canoe

16.00 Handbal feminin – sferturi de finală

17.00 Tenis de masă

19.30 Handbal feminin – sferturi de finală

21.30 Haltere, lupte

00.00 Volei feminin – sferturi de finală

02.15 Atletism

 

TVR 2

15.00 Canoe, lupte

17.00 Baschet masculin – sferturi de finală

19.00 Fotbal – semifinale

22.00 Fotbal – semifinale

00.45 Baschet masculin – sferturi de finală

02.30 Baschet masculin – sferturi de finală

04.15 Baschet masculin – sferturi de finală

 

TVR 3

16.00 Volei feminin – sferturi de finală

18.00 Hochei pe iarbă – semifinale

20.00 Înot sincron

21.10 Polo – sferturi de finală

22.30 Ciclism

01.30 Tenis de masă, haltere

04.15 Volei feminin – sferturi de finală

TVR 3

15.00 Handbal masculin – sferturi de finală

17.00 Gimnastică – gala de premiere I

21.00 Gimnastică – gala de premiere II

23.00 Handbal masculin – sferturi de finală

01.30 Tenis de masă

04.15 Volei masculin – sferturi de finală

06.00 Volei pe plajă – finale

Joi, 18 august

Vineri, 19 august

 

TVR 1

15.30 Atletism

20.00 Atletism, box

21.30 Handbal feminin – semifinale

02.30 Handbal feminin – semifinale

04.15 Volei feminin – semifinale

 

TVR 1

15.00 Canoe, lupte, gimnastică ritmică

20.00 Box

21.30 Handbal masculin – semifinale

23.30 Fotbal feminin – finala

02.10 Atletism

 

TVR 2

15.00 Canoe sprint

18.20 Polo masculin – semifinale

21.00 Baschet feminin – semifinale

22.30 Polo masculin – semifinale

00.35 Atletism

 

TVR 2

14.30 Badminton

19.00 Volei masculin – semifinale

21.00 Ciclism BMX – finale

21.30 Baschet masculin – semifinale

01.00 Baschet masculin – semifinale

04.15 Volei masculin – semifinale

 

TVR 3

14.30 Triatlon, badminton

19.00 Volei feminin – semifinale

21.00 Box

22.00 Sărituri în apă

23.30 Hochei pe iarbă – finală masculin

02.00  Taekwondo

04.00 Volei pe plajă masculin – finala mică

06.00 Volei pe plajă masculin – finala

TVR 3

15.00 Taekwondo

18.00 Înot sincron

19.10 Echitaţie – obstacole

21.00 Gimnastică ritmică, box

23.00 Hochei pe iarbă feminin – finala

02.30 Handbal masculin –  semifinale

Sâmbătă, 20 august

Duminică, 21 august

 

TVR 1

15.00 Canoe, lupte, gimnastică ritmică

20.00 Box

21.30 Handbal feminin – finala

23.30 Fotbal masculin – finala

02.10 Atletism

 

TVR 1

16.30 Handbal masculin – finala mică

20.00 Handbal masculin – finala

01.15 Ceremonia de închidere

TVR 2

14.30 Badminton

17.00 Triatlon feminin –  finala

19.00 Fotbal masculin – finala mică

21.20 Gimnastică ritmică

23.50 Polo masculin – finala

04.15 Volei feminin – finala

 

TVR 2

15.30 Volei masculin – finala mică

17.30 Baschet masculin – finala mică

19.15 Volei masculin – finala

21.45 Baschet masculin – finala

TVR 3

13.00 Golf, taekwondo

17.30 Handbal feminin – finala mică

19.00 Polo masculin – finala mică

21.30 Baschet feminin – finala

02.00 Taekwondo

TVR 3

14.30 Lupte, maraton, gimnastică ritmică

18.30 Ciclism – mountain bike

20.00 Box

 
 
 

 

Program Complet – Handbal la RIO 2016

ROMvsBEL-27.jpg

 

Programul complet al meciurilor de handbal de la Olimpiada de la Rio

Ziua 1  – 6 August, 2016,  Sambata – Duminica

 

15:30 17:00  – Women’s Preliminary Norway vs Brazil

17:30 01:00  – Women’s Preliminary Netherlands vs France

20:40 22:10  – Women’s Preliminary Russian Federation vs Korea

22:40 00:10  – Women’s Preliminary Montenegro vs Spain

01:50 03:20  – Women’s Preliminary Romania vs Angola

03:50 05:20  – Women’s Preliminary Sweden vs Argentina

 

Ziua 2  –  7 August, 2016, Duminica – Luni

 

15:30 17:00  – Men’s Preliminary Croatia vs Qatar

17:30 01:00  – Men’s Preliminary Sweden vs Germany

20:40 22:10  – Men’s Preliminary Denmark vs Argentina

22:40 00:10  – Men’s Preliminary Poland vs Brazil

01:50 03:20  – Men’s Preliminary France vs Tunisia

03:50 05:20  – Men’s Preliminary Slovenia vs Egypt

 

Ziua 3  – 8 August, 2016, Luni – Marti

 

15:30 17:00  – Women’s Preliminary Korea vs Sweden

17:30 01:00 – Women’s Preliminary France vs Russian Federation

20:40 22:10  – Women’s Preliminary Spain vs Norway

22:40 00:10  – Women’s Preliminary Brazil vs Romania

01:50 03:20  – Women’s Preliminary Argentina vs Netherlands

03:50 05:20  – Women’s Preliminary Angola vs Montenegro

Ziua 4 –  9 August, 2016 Marti – Miercuri

 

15:30 17:00  – Men’s Preliminary Qatar vs France

17:30 01:00  – Men’s Preliminary Germany vs Poland

20:40 22:10  – Men’s Preliminary Tunisia vs Denmark

22:40 00:10  – Men’s Preliminary Brazil vs Slovenia

01:50 03:20  – Men’s Preliminary Egypt vs Sweden

03:50 05:20  – Men’s Preliminary Argentina vs Croatia

 

Ziua 5 –  10 August, 2016, Miercuri – Joi

 

15:30 17:00  – Women’s Preliminary Brazil vs Spain

17:30 01:00  – Women’s Preliminary Romania vs Montenegro

20:40 22:10  – Women’s Preliminary Russian Federation vs Sweden

22:40 00:10  – Women’s Preliminary Norway vs Angola

01:50 03:20  – Women’s Preliminary Netherlands vs Korea

03:50 05:20  – Women’s Preliminary France vs Argentina

 

Ziua 06 –  11 August, 2016, Joi – Vineri

 

15:30 17:00  – Men’s Preliminary Tunisia vs Qatar

17:30 01:00  – Men’s Preliminary Poland vs Egypt

20:40 22:10  – Men’s Preliminary Denmark vs Croatia

22:40 00:10  – Men’s Preliminary Brazil vs Germany

01:50 03:20  – Men’s Preliminary Slovenia vs Sweden

03:50 05:20  – Men’s Preliminary France vs Argentina

 

Ziua 07  –  12 August, 2016 Vineri – Sambata

 

15:30 17:00  – Women’s Preliminary Angola vs Brazil

17:30 01:00  – Women’s Preliminary Sweden vs Netherlands

20:40 22:10  – Women’s Preliminary Romania vs Spain

22:40 00:10  – Women’s Preliminary Montenegro vs Norway

01:50 03:20  – Women’s Preliminary Russian Federation vs Argentina

03:50 05:20  – Women’s Preliminary Korea vs France

 

Ziua 08 –  13  August, 2016 Sambata – Duminica

 

15:30 17:00  – Men’s Preliminary Slovenia vs Germany

17:30 01:00  – Men’s Preliminary Croatia vs France

20:40 22:10  – Men’s Preliminary Denmark vs Qatar

22:40 00:10  – Men’s Preliminary Egypt vs Brazil

01:50 03:20  – Men’s Preliminary Sweden vs Poland

03:50 05:20  – Men’s Preliminary Argentina vs Tunisia

 

Ziua 09  –  14 August, 2016 Duminica – Luni

 

15:30 17:00  – Women’s Preliminary Montenegro vs Brazil

17:30 01:00  – Women’s Preliminary Sweden vs France

20:40 22:10  – Women’s Preliminary Netherlands vs Russian Federation

22:40 00:10  – Women’s Preliminary Norway vs Romania

01:50 03:20  – Women’s Preliminary Spain vs Angola

03:50 05:20  – Women’s Preliminary Argentina vs Korea

 

Ziua 10 –  15 August, 2016 Luni – Marti

 

15:30 17:00  – Men’s Preliminary Poland vs Slovenia

17:30 01:00  – Men’s Preliminary Germany vs Egypt

20:40 22:10  – Men’s Preliminary France vs Denmark

22:40 00:10  – Men’s Preliminary Sweden vs Brazil

01:50 03:20  – Men’s Preliminary Croatia vs Tunisia

03:50 05:20  – Men’s Preliminary Qatar vs Argentina

 

Ziua 11  –  16  August, 2016 Marti – Miercuri

 

16:00 18:00  – Women’s Quarter-finals

19:30 21:30  – Women’s Quarter-finals

23:00 01:00 – Women’s Quarter-finals

02:30 04:30 – Women’s Quarter-finals

 

Ziua 12 –  17 August, 2016 Miercuri – Joi

 

16:00 18:00  – Men’s Quarter-finals

19:30 21:30  – Men’s Quarter-finals

23:00 01:00 – Men’s Quarter-finals

02:30 04:30 – Men’s Quarter-finals

 

Ziua 13  –  18  August, 2016 Joi – Vineri

 

21:30 23:30 – Women’s Semi-finals

02:30 04:30 – Women’s Semi-finals

 

Ziua 14 –  19 August, 2016 Vineri – Sambata

 

21:30 23:30 – Men’s Semi-finals

02:30 04:30 – Men’s Semi-finals

 

Ziua 15  –  20 August, 2016 Sambata – Duminica

 

17:30 19:30  – Women’s Bronze Medal

21:30 22:30 – Women’s Gold Medal

23:30 23:45 0:15 Women’s – Victory Ceremony

 

Ziua 16  –  21 August, 2016 Duminica – Luni

 

16:30 18:30 – Men’s Bronze Medal

20:00 22:00 – Men’s Gold Medal

22:00 22:15 0:15 Men’s – Victory Ceremony

 

Handbal adevărat

_DSC4233.jpg

Într-o atmosferă incendiară și la propriu și la figurat , de mare derby  și o sală arhiplină, s-a jucat joi meciul dintre Corona Brașov  și FTC-Rail Cargo Ungaria, un meci amical cu aer de cupă europeană. Aflată într-o fază avansată de pregatire și cu aproape toate vedetele pe teren pînă spre finalul meciului echipa din Ungaria s-a impus cu 34-19 în fața unei echipe brașovene cu multe absențe și multe junioare în teren. Deși pe hartie meciul a părut doar o simplă partidă de antrenament , organizată cu 2 zile inainte și fără mari pretenții , pe teren situația a stat altfel. A fost un meci de handbal adevărat , cu faze spectaculoase , parade ale portarilor,  încrancenare și eliminari.

Pentru Corona au marcat: Neagu 8 goluri, Cartaş 4, Briscan 3, Pricopi 2, Lopătaru 1, Zainea 1.

FTC-Rail Cargo Faluvégi 1, Hornyák 6, Kovacsics 7, Lukács 1, Mészáros 2, Monori 5, Schatzl 3, Szarka 1, Szekeres 2, Zácsik 3, Szucsánszki 3.

Din păcate au fost și accidentări în tabăra Brașoveană , Carmen Cartaş s-a lovit la nas, dar a continuat să joace, în vreme ce Andreea Pricopi s-a accidentat la  genunchi  și a ramas  pe bancă pănă la sfărșitul meciului : „Sperăm ca accidentările să nu fie grave”, a spus Dumitru Berbece.

Declarații la final : Dumitru Berbece – : „A fost un meci în compania unei echipe care joacă în Liga Campionilor, dar cu toate acestea eu sunt foarte mulțumit de miscarea pe care au făcut-o fetele. Mai sunt multe de pus la punct, noi venim dupa o perioadă de pregatire fizică, nu am lucrat prea mult cu mingea, dar cu toate acestea au fost și momente în care ne-am ridicat la nivelul adversarelor. Ținănd cont de accidentari și de absențele din echipă, astăzi am avut un lot care nu a putut face față unei astfel de echipe. Mă bucur că au jucat și junioarele, asta ne-am şi propus, ca ele să simtă pulsul unui astfel de meci și cred că sunt bucuroase că au fost în teren”.

Galerie foto este disponibila aici

 

 

 

Au inceput amicalele de vara

_DSC3846.jpg

Ieri  26.07.2016  la Cheile Gradistei a avut loc prima partida de antrenament a Coronei Brasov in compania Zalaului lui Gheorge Tadici. Echipa din Brasov s-a impus intr-o partida in care a fost rulat tot lotul , inclusiv junioarele aduse  la echipa mare de la Corona Junioare II si Dinamo Brasov. Pentru Corona Brasov nu au jucat : Denisa Dedu , Camelia Hotea si Laura Chiper – selectionate in lotul pentru olimpiada de la Rio , Nicoleta Dinca si Georgiana Ciuciulete – in refacere ,precum si junioarele prezente la mondialele under 18 din Slovacia . Pentru Corona urmeaza o partida amicala cu Ferencvárosi, Ungaria la Sfantu Gheorghe , in timp ce HC Zalau va juca cu CSM Craiova , aflata si ea in pregatire la Cheile Gradistei.

Pentru galerie foto -Click Aici