#EHFCup – Magura Cisnadie 2019/2020 Tur 2 Preliminar

DSC_1534

Magura Cisnadie (Romania) vs HC Galychanka Lviv (Ucraina)

Sambata, 12 octombrie 2019, ora 18:00, Sala Polivalenta Magura Cisnadie

Clubul Sportiv Magura Cisnadie, fondat în 2014, este un club de handbal feminin din Cisnadie, Romania, care pana in primavara anului 2015 a evoluat in Divizia A. La sfarsitul sezonului competitional 2014-2015, CS Magura Cisnadie s-a clasat pe locul 2 în seria B a Diviziei A ai a participat astfel la turneul de baraj pentru accederea în Liga Natională. Formatia din Cisnădie a reușit o surpriza eliminand pe CSM Cetate Deva si a avansat astfel în prima liga de handbal din România.
Sezoane recente Liga Nationala
  • 2015/2016 – locul 12
  • 2016/2017 – locul 9
  • 2017/2018 – locul 3
  • 2018/2019 – locul 4
Meciuri europene: 2018/2019 Cupa EHF
Turul 2: Magura Cisnadie vs DHC Slavia Praga (Cehia) 57- 45 ( 28-25; 29-20)
Turul 3: Magura Cisnadie vs Zvezda Zvenigorod (Rusia) 50- 47 ( 24-29; 26-18)
Faza grupelor: locul 4
Magura Cisnadie vs Team Esbjerg (Danemarca) ( 18-41; 19:-32)
Magura Cisnadie vs SG BBM Bietigheim (Germania) ( 20-34; 17-29)
Magura Cisnadie vs Storhamar Håndball Elite( Norvegia) ( 18-26; 23-28)
Magura Cisnadie are  un lot de 20 jucatoare cu o  medie de varsta 27,5 ani.
  • portar: Ilie Andreea Mariana, Pasca Mirela Madalina, Popovici Elena Cristina, Voicu Elena Gabriela
  • extrema stanga: Iuga Denisa Gabriela, Predoi Diana, Tanasie Ana-Maria
  • inter stanga: Anastacio Jaqueline, Craciun Adriana Gabriela, Moldovan Ada Emilia, Stinga Andreea Mihaela
  • centru: Ani Senocico Mihaela, Gatzel Roxana, Smbatian Tamara
  • extrema dreapta: Petrescu Ioana Malina, Predoi Andreea Madalina, Ujkic Dijana
  • inter dreapta: Panici Maria Valentina
  • pivot: Nan Maria Cristina, Tomescu Andrada Cynthia

DSC_1689

Palmares jucatoare:
  • Craciun Adriana Gabriela – castigatoare Liga Campionilor in 2012 cu ŽRK Budućnost, castigatoare Cupa Cupelor in 2007 cu Oltchim Rm. Valcea
  • Nan Maria Cristina – castigatoare Liga Campionilor in 2016 cu CSM Bucuresti.
  • Ani Senocico Mihaela – faza grupelor Liga Campionilor in 2013 cu  U Cluj, sfertfinalista Cupa Cupelor in 2008 cu U Cluj, finalista Cupa Challenge in 2007 cu U Cluj.
  • Gatzel Roxana – castigatoare Cupa Cupelor in 2007 cu Oltchim Rm. Valcea.
  • Pasca Mirela Madalina – finalista CUPA EHF in 2012 cu HC Zalau.
  • Ujkic Dijana – locul 4 Liga Campionilor  in 2017 cu ŽRK Budućnost
  • Panici Maria Valentina – sferfinalista CUPA EHF in 2018 cu HC Zalau
  • Anastacio Jaqueline – finalista CUPA EHF in 2017 cu SG BBM Bietigheim
  • Moldovan Ada Emilia – seimfinalista Cupa Challenge in 2007 cu HCM Roman

 

HC Galychanka Lviv (Ucraina)
club infiintat in 1989, de patru ori campiona Ucrainei 2015, 2016, 2017 si 2018. A mai participat in calificari EHF Cup in sezonul 2016-2017, dar nu a trecut de prima runda de calificari.
HC Galychanka Lviv a inscris in EHF un lot 19 de jucatoare tinere si foarte tinere, media fiind de 19.5 ani:
  • 16 ani- 2 jucatoare
  • 17 ani – 4 jucatoare
  • 19 ani – 3 jucatoare , 20 ani – 2 jucatoare, 21 ani – 2 juatoare, 22 ani – 2 jucatoare, 23 ani – 3 jucatoare , 24 ani – 1 jucatoare

#deloehfcl – Etapa 2 – CSM Bucuresti sau Rostov Don

DSC_9101.jpg

Vineri, 11 octombrie 2019, ora 20:30, Sala Polivalenta, Bucuresti,  CSM Bucuresti vs Rostov-Don

Capul de afis al etapei a doua din Champios League, devenit deja un clasic al handbalului feminin, echipele cotate cu a doua si a treia sansa la castigarea trofeului.

Intrate aproximativ in aceasi perioada in elita handbalului european CSM Bucuresti si Rostov Don se intalnesc pentru a 4-a oara in CL si niciodata diferenta la finalul partidei nu a fost mai mare de 3 goluri. Bilantul este favorabil echipei bucurestene cu 5 victorii, 1 egal si 1 infrangere dar situatia inaintea acestui meci este un pic diferita, echipa din Rusia porneste cu prima sansa, chiar daca joaca la Bucuresti, din mai multe motive :

  • Absentele din cele doua loturi –  Neagu si Mork vs Petrova.
  • Numarul mare de noutati din lotul CSM vs constanta la Rostov
  • Multe jucatoare de la CSM vin dupa probleme medicale si au putine jocuri impreuna
  • Experienta la nivel de antrenori
  • Martin Ambros a lucrat cu majoritatea jucatoarelor care sunt acum la CSM

Avantajul pentru CSM Bucuresti ar putea veni din partea publicului. Cu 5000 de spectatori in spate orice se poate, dar pentru asta o parte din entuziasm trebuie sa vina si de pe teren.

Loturile pentru acest meci sunt :  

CSM Bucuresti – antrenor Adrian Vasile

  • Portar: Dedu Denisa-Stefania, Grubisic Jelena, Ion Madalina
  • Extrema stanga: Curea Iulia Vasilica, Grbic Itana, Marin Bianca Sorina
  • Inter stanga:  Perianu Gabriela, Torstensson Linnea
  • Centru: Lekic Andrea, Omoregie Elizabeth, Valcan Denisa Andreea
  • Extrema dreapta: Martin Berenguer Carmen, Moisa Laura
  • Inter dreapta: Klikovac Andrea,
  • Pivot: Cvijic Dragana, Pintea Crina Elena

Rostov-Don – antrenor Ambrosio Martín 

  • Portar: De Oliveira Pessoa Mayssa, Sedoykina Anna
  • Extrema stanga: Kozhokar Kristina, Kuznetsova Polina,
  • Inter stanga: Abbingh Lois, Bobrovnikova Vladlena, Sen Anna,
  • Centru: Borshchenko Viktoriya, Rodrigues Belo Ana Paula, Shymkute ( Kalinichenko) Regina
  • Extrema dreapta: Managarova Iuliia, Sudakova Marina
  • Inter dreapta: Maslova Valeriia, Vyakhireva Anna
  • Pivot: Behnke Julia, Makeeva Kseniya,

Programul complet al meciurilor din aceasta etapa este :

Etapa 2 – 11.-13.10.19
Grupa A FTC-Rail Cargo Hungaria Metz Handball 13.10.2019 – Ora 13:00 Digi
HC Podravka Vegeta Vipers Kristiansand 13.10.2019 – Ora 18:00 EHFTV
Grupa B CSM Bucuresti Rostov-Don 11.10.2019 – Ora 20:30 Digi / Telekom
MKS Perla Lublin Team Esbjerg 12.10.2019 – Ora 18:00 EHFTV
Grupa C Brest Bretagne Handball SCM Ramnicu Valcea 12.10.2019 – Ora 19:00 Digi / Telekom
SG BBM Bietigheim Buducnost 13.10.2019 – Ora 17:00 EHFTV
Grupa D DHK Banik Most Györi Audi ETO KC 13.10.2019 – Ora 19:00 Digi
IK Sävehof RK Krim Mercator 13.10.2019 – Ora 15:00 Digi

Clasamentele dupa prima etapa :

Group A  MJVEPGM/GPDifPCT
10Metz Handball 220074-54204
20Vipers Kristiansand210155-4782
30HC Podravka Vegeta210151-64-132
40FTC-Rail Cargo Hungaria200250-65-150
Group B MJVEPGM/GPDifPCT
10Rostov-Don 211055-44103
20CSM Bucuresti211047-4523
30Team Esbjerg210150-4642
40MKS Perla Lublin200243-59-160
Group C MJVEPGM/GPDifPCT
10Brest Bretagne Handball220072-56164
20Buducnost210162-5842
30SCM Ramnicu Valcea210158-64-62
40SG BBM Bietigheim200250-64-140
Group D MJVEPGM/GPDifPCT
10Gyori Audi ETO KC220081-44374
20RK Krim Mercator210154-5222
30DHK Banik Most210152-75-232
40IK Savehof200244-60-160

 

LNHF – Etapa 7 – Program si televizari

DSC_9008

Sambata 12.10 este programata etapa a 7 din liga nationala de handbal feminin. O parte dintre meciuri s-au disputat in devans, altele sunt amanate datorita meciurilor din cupele europene ce urmeaza a se disputa in acest weekend.

Programul complet al etapei :

Disputat in devans SCM Gloria Buzau CSM Corona Brasov 23 : 19
12.10 17:00 CS Minaur Baia Mare HC Zalau      
12.10 12:00 AHCM Slobozia CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud      
15.10 16:00 SCM Rm Valcea CS Rapid Bucuresti   TVRHD  
12.10 11:00 HC Dunarea Braila SCM Craiova   TVR2  
04.01.2020 18:15 CSM Slatina CSM Bucuresti      
Disputat in devans 18:00 CS Magura Cisnadie CSU Cluj-Napoca 33 : 22

Clasament:

LocEchipaMJVEPGMGPGPCT
1SCM Rm Valcea66001621233918
2CSM Corona Brasov76011911622918
3CS Minaur Baia Mare75111771522516
4SCM Gloria Buzau75021791631615
5HC Dunarea Braila64021591421712
6CS Magura Cisnadie73131901741610
7CSM Bucuresti5302128111179
8HC Zalau7304168171-39
9CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud7304158162-49
10SCM Craiova7304158167-99
11AHCM Slobozia7115153177-244
12CSM Slatina6114135170-354
13CS Rapid Bucuresti6105127165-383
14CSU Cluj-Napoca7007153199-460

Reuniune lotul national feminin de tineret – Cluj, 21-25.10.2019

DSC_0624

Lotul national feminin de tineret al României se va reuni in perioada 21-25 octombrie la Cluj, pentru o perioada de pregatire. Cele 22 jucatoare convocate pentru aceasta actiune vin de la 13 cluburi:
  • CNE  RM VALCEA: Rus Sara
  • CSM BUCURESTI: Jipa Stefania
  • CSM CORONA BRASOV: Bujor Andreea, Gogirla Alicia
  • CSM GALATI: Gogu Ana Maria
  • CSM TG MURES: Barabas Monica, Ugran Ioana
  • GLORIA BISTRITA: Moroianu Andra, Samant Ana Maria
  • HC DINAMO BUCUREȘTI: Bisca Raluca
  • HC DUNAREA BRAILA: Coteț Maribela
  • HC ZALAU: Coman Amalia, Vrabie Gabriela
  • HCM BAIA MARE: Kerekes Eva, Popa Andreea
  • HCM CRAIOVA: Cace Adina, Chetraru Andreea
  • HCM RM VALCEA: Stamin Roberta
  • U CLUJ: Mincu Ana Maria, Moraru Patricia, Necula Rebeca, Pica Miruna

DSC_0969

Banca Tehnica:  Antrenor principal:Dobrescu Dragos
Antrenor secund: Costea Valeriu
Antrenor portari: Barbu Kerekes Ildiko
Maseur: Ionescu Adrian