EHFCL – Etapa 3 – Rezultate si Clasamente

Sambata si duminica s-au desfasurat partidele etapei a 3-a a Ligii Campionilor iar rezultatele au inceput sa intre in normal. Surprizele nu si-au mai facut loc si clasamentele grupelor au inceput sa arate apropiate de configuratiile finale prevazute de specialisti.

In grupa A Metz a preluat prima pozitie dupa victoria la limita, in cel mai echilibrat meci al etapei, puncte aduse de un gol din 7 m marcat in ultimile secunde. Cristia Lazlo a fost cea mai buna marcatoare de la Buducnost cu 6 goluri. Odense a trecut conform asteptarilor de Larvik, poate diferenta de scor fiind mai mare decat cea anticipata ( 25-33 ) dar danezele s-au desprins la inceputul reprizei a doua la 5 goluri si nu au mai cedat avantajul pana la final.

In grupa B Rostov castiga in fata revelatiei din acest an, formatia daneza Kobenhavn Handball dar mult mai greu decat o arata scorul ( 21-27). In minutul 50 echipa din Rusia conducea doar cu 2 goluri, experienta superioara la acest nivel si-a spus cuvantul in momentele final. In aceasi grupa Brest inscrie 39 de goluri in deplasarea din Suedia. Chiar daca a abstentat Bella Gulden, echipa a avut-o pe Marta Mangue in mare forma ( 8 goluri ) si incepe sa arate a echipa asteptata de francezi.

In Grupa C Gyor defileaza ( 32-28 in deplasare la Thuringer ) si arata un joc la care celelalte echipe doar aspira. Grupa e usoara si primul meci cu adevarat tare pentru echipa maghiara va fi in main round cu CSM Bucuresti. In celalalt meci al grupei Krim-ul scoate un egal in ultimele secunde la Podravka dupa ce erau conduse cu 3 goluri in minutul 57:56

In grupa D se schimba liderul, CSM Bucuresti castiga in Norvegia la 2 goluri dar au fost ceva emotii pe final. Totusi schimbarea de antrenor pare a fi de bun augur, combinatiile pe centru au inceput sa functioneze mai bine, Lazovic a aratat ca a trecut peste momentele nefericite si ne da sperante ca poate sa devina inter-ul dreapta necesar iar apararea arata acum mai multa mobilitate comparativ cu meciurile anterioare. La lucruri negative putem trece jocul cu pivotul unde Oana Manea nu pare a fi in cea mai buna forma iar Dragana Cvijic are nevoie de mai multe mingi sa isi arate valoarea si tot la parti negative putem nota jocul cu extremele, prima minge utila a ajuns la Radicevic in doar in minutul 45. In meciul 2 al grupei FTC castiga in Germania la 3 goluri si se inscribe alaturi de CSM pe lista principalelor candidate la main round.

40SG BBM Bietigheim 5113138:150-123

Urmeaza 2 saptamani pauza si returile partidelor din weekendul recent incheiat :

Grupa A Buducnost Metz Handball 04.11.2017 – Ora 19:00
Odense HC Larvik HK 04.11.2017 – Ora 13:30
Grupa B Rostov-Don Kobenhavn Handball 03.11.2017 – Ora 16:00
IK Savehof Brest Bretagne 04.11.2017 – Ora 15:00
Grupa C Gyori Audi ETO KC Thuringer HC 05.11.2017 – Ora 19:00
RK Krim Mercator HC Podravka Vegeta 03.11.2017 – Ora 19:00
Grupa D CSM Bucuresti Vipers Kristiansand 04.11.2017 – Ora 18:30
FTC-Rail Cargo Hungaria SG BBM Bietigheim 04.11.2017 – Ora 14:30