Liga Campionilor Feminin 2019/2020

Echipe Participante :

Metz Handball
Vipers Kristiansand
HC Podravka Vegeta
FTC-Rail Cargo Hungaria
Rostov-Don
Team Esbjerg
MKS Perla Lublin
CSM Bucuresti
SCM Ramnicu Valcea
Buducnost
SG BBM Bietigheim
Brest Bretagne Handball
Györi Audi ETO KC
RK Krim Mercator
IK Sävehof
DHK Banik Most
16 cluburi din 13 tari. 3 tari  reprezentate de catre 2 cluburi. 10 tari reprezentate de catre 1 club. 31 nationalitati reprezentate prin 353 jucatoare.
Franta:  Metz Handball Brest Bretagne Handball;
Romania: CSM Bucuresti SCM Ramnicu Valcea; Ungaria: FTC-Rail Cargo Hungaria Györi Audi ETO KC
Cehia: DHK Banik Most; Croatia: HC Podravka Vegeta; Danemarca: Team Esbjerg; Germania: SG BBM Bietigheim; Muntenegru: Buducnost; Norvegia: Vipers Kristiansand; Polonia: MKS Lublin S.A.
Rusia: Rostov-Don, Slovenia: RK Krim Mercator; Suedia: IK Sävehof
42 jucatoare: Norvegia
41 jucatoare:Franta
30 jucatoare: Suedia, Ungaria
24 jucatoare:Romania
22 jucatoare:Croatia
20 jucatoare: Muntenegru, Slovenia; 19 jucatoare: Rusia; 17 jucatoare: Polonia; 16 jucatoare: Cehia; 14 jucatoare: Danemarca; Germania;  8 Jucatoare: Serbia; 7 jucatoare: Olanda; 5 jucatoare: Slovacia, Spania; 4 jucatoare: Brazilia; 3 jucatoare: Ucraina; 2 jucatoare: Anglia, Austria; 1 Jucatoare: Azerbagian, Bosnia si Hertegovina, China, Elvetia, Grecia, Islanda, Macedonia, Mali.
Norvegia si Suedia au cate 1 echipa inscrisa in DELO WOMEN’S EHF Champions League si sunt reprezentate de 42 respectiv 30 jucatoare, in timp ce Ungaria si Romania au cate 2 echipe incrise si este reprezentata de 30 respectiv 24  jucatoare.

 

Grupa A:

FTC-Rail Cargo Hungaria ( Ungaria) , HC Podravka Vegeta ( Croatia), Metz Handball (Franta), Vipers Kristiansand  (Norvegia)

FTC-Rail Cargo Hungaria – antrenor Gábor Elek

    Portar: Biro Blanka, Csatlos Csenge, Szemerey Zsofi, Zsigmond Panna

  • Extrema stanga: Györfi Dora, Hafra Luca, Marton Greta
  • Inter stanga: Csiszar-Szekeres Klára, Debreczeni-Klivinyi Kinga, Hafra Noemi, Malovic Djurdjina, Schatzl Nadine, Szucsanszki Zita
  • Centru: Christensen Emilie, Kovacsics Aniko, Tóth Nikolett
  • Extrema dreapta: Bánfai Kíra, Lukacs Viktoria,
  • Inter dreapta: Klujber Katrin Gitta
  • Pivot: Meszaros Rea Reka, Pasztor Noemi, Snelder Danick

HC Podravka Vegeta – antrenor  Goran Mrđen

  • Portar: Crnjak Ana, Dzono Dragica, Ecimovic Magdalena, Galinec Nika, Risovic Jovana
  • Extrema stanga:        Karlovcan Korina, Mugosa Dijana
  • Inter stanga: First Patricia, Milosevic Selena, Stanko Tjasa, Tsakalou Lamprini
  • Centru: Ianasi Maria Andreea, Jandrasic Lucija
  • Extrema dreapta: Josipovic Josipa, Turk Ana, Zadravec Nikolina
  • Inter dreapta: Franusic Lea, Gjorgjijevska Elena, Milosavljevic Dejana
  • Pivot: Debelic Ana, Popovic Elena

 Metz Handball – antrenor Emmanuel Mayonnade

  • Portar: Glauser Laura, Kapitanovic Ivana, Portes Laura
  • Extrema stanga: Houette Manon, Maubon Marion
  • Inter stanga: Dembele Sitha Laureen, Kanor Orlane, Smits Xenia
  • Centru: Ballureau Lea, Di Rocco Ilona, Maurice Meissa, Nocandy Meline, Zaadi Deuna Grace
  • Extrema dreapta: Flippes Laura, Le Blevec Julie, Luciano Jurswailly
  • Inter dreapta: Burgaard Louise Katharina, Dembele Mahoua Audrey, Jacques Emma,Sajka Helene
  • Pivot: Augustine Anne Emmanuelle, Bouktit Sarah, N’Gouan Astride, Perederiy Olga

Vipers Kristiansand – Ole Gustav Gjekstad

  • Portar: Gabrielsen Ida, Lunde Katrine,Pedersen Andrea Austmo, Udjus Benedicte, Yang Yurou
  • Extrema stanga: Aune Malin, Jonassen Vilde Kaurin, Naes Andersen S., Olsen Karoline
  • Inter stanga: Arntzen Emilie Hegh, Thomassen Kristine Hartveit
  • Centru: Andenaes June, Borgesen Kristine, Refsnes Tonje, Reistad Henny Ella, Tomac Marta
  • Extrema dreapta: Dahlum Karine Emilie, Morais C.
  • Inter dreapta: Dahl Ragnhild Valle, Intelhus Josefine, Intelhus Josefine,Sulland Linn Jorum, Waade Silje Katrine
  • Pivot: Loke Heidi, Wibe Pernille Bjorseth, Yttereng Hanna Maria

 

Grupa B:

CSM Bucuresti (Romania), MKS Lublin S.A. (Polonia), Rostov-Don (Rusia), Team Esbjerg (Danemarca)

CSM Bucuresti – antrenor Adrian Vasile

  • Portar: Dedu Denisa-Stefania, Grubisic Jelena, Ion Madalina
  • Extrema stanga: Curea Iulia Vasilica, Grbic Itana, Marin Bianca Sorina
  • Inter stanga: Constantinescu Maria Claudia, Neagu Cristina Georgiana, Perianu Gabriela, Torstensson Linnea
  • Centru: Lekic Andrea, Omoregie Elizabeth, Valcan Denisa Andreea
  • Extrema dreapta: Martin Berenguer Carmen, Moisa Laura
  • Inter dreapta: Klikovac Andrea, Mørk Nora
  • Pivot: Cvijic Dragana, Jipa Oana Stefania, Pintea Crina Elena

 MKS Lublin S.A. – antrenor Robert Lis

  • Portar: Besen Gabrijela, Gawlik Weronika, Nozka Monika
  • Extrema stanga: Gadzina Joanna, Nocun Dagmara
  • Inter stanga: Gega Marta
  • Centru: Achruk Kinga, Blazevic Valentina,Kochaniak Karolina
  • Extrema dreapta: Krolikowska Patrycja, Labuda Aneta, Moldrup Mia Marie Tarp, Stasiak Malgorzata
  • Inter dreapta: Nosek Natalia, Rosiak Aleksandra
  • Pivot: Matuszczyk Sylwia, Olek Aleksandra, Szarawaga Joanna

 Rostov-Don – antrenor Ambrosio Martín 

  • Portar: De Oliveira Pessoa Mayssa, Mekhdieva Galina, Sedoykina Anna, Tkacheva Daria
  • Extrema stanga: Borshchenko Viktoriya, Kozhokar Kristina, Kuznetsova Polina, Smirnova Alexandra
  • Inter stanga: Abbingh Lois, Bobrovnikova Vladlena, Kalinichenko Regina, Sen Anna, Shavman Anastasiia
  • Centru: Duleva Anastasiia, Rodrigues Belo Ana Paula,Tazhenova Milana
  • Extrema dreapta: Managarova Iuliia, Sobkalo Valeria, Sudakova Marina
  • Inter dreapta: Maslova Valeriia, Vyakhireva Anna
  • Pivot: Behnke Julia, Makeeva Kseniya, Petrova Mayya

Team Esbjerg – antrenor Jesper Jensen

  • Portar: Granlund Rikke Marie, Harkes Jane Maria Mayes, Poulsen Rikke Vestergaard
  • Extrema stanga: Halicevic Elma, Sall Helena Selina, Solberg Sanna Charlotte
  • Inter stanga: Breistøl Kristine, Nielsen Lene Østergaard, Polman Estavana, Thorius Line Mølgaard
  • Centru: Frey Sonja, Jensen Annette, Muir Stella Kate, Sørensen Kathrine Lange
  • Extrema dreapta: Jacobsen Marit Røsberg
  • Inter dreapta: Jónsdóttir Rut Arnfjörd, Jørgensen Line Anna Ryborg
  • Pivot: Danielsson Clara Monti, Frafjord Marit Malm, Ingstad Vilde Mortensen

 

Grupa C:

Brest Bretagne Handball ( Franta), Buducnost ( Muntenegru), SCM Ramnicu Valcea ( Romania), SG BBM Bietigheim ( Germania)

Brest Bretagne Handball – antrenor Laurent Bezeau

  • Portar: Darleux Cleopatre, Fontaine Carretero Laurie, Marinovic Petra, Pouchart Sandra, Quiniou Agathe,Toft Sandra, Wague Aminata
  • Extrema stanga: Lagattu Amandine, Lassource Coralie, Mauny Constance
  • Inter stanga: Fraudin Berenice, Mangué Gonzalez Marta, Minevskaja Evgenija, Niakate Kalidiatou
  • Centru: Derrien Lauryn, Gulldén Isabelle, Pop-Lazic Sladana, Tissier Amandine
  • Extrema dreapta: Coatanea Pauline, Fofana Namizata, Toublanc Alicia
  • Inter dreapta: Gros Ana, Jarrige Eva, Kobylinska Monika, Le Scanf Klervi
  • Pivot: Foppa Pauletta, Le Hir Gaelle, Stosic Milijana

Buducnost – antrenor Dragan Adžić

  • Portar: Babovic Anastasija, Rajcic Marina, Sando Emliy Stang
  • Extrema stanga: Konatar Branka, Mehmedovic Majda
  • Inter stanga: Jaukovic Djurdjina, Popovic Andrijana, Vujovic Sanja
  • Centru: Ilic Jovana, Pletikosic Matea, Raicevic Milena
  • Extrema dreapta: Bulatovic Nina, Radicevic Jovanka
  • Inter dreapta: Dzaferovic Katarina, Lazovic Barbara, Premovic Sanja
  • Pivot: Brnovic Tatjana, Godec Ivana, Ramusovic Ema

 SCM Ramnicu Valcea – Florentin Pera

  • Portar: Batinovic Marta, Ciuca Diana Cristiana, Dumanska Yuliya
  • Extrema stanga: Florica Elena Cristina, Norgaard Osterballe A., Stamin Roberta Maria
  • Inter stanga: Adespii Molnar Andreea, Da Silva Vieira Samara, Glibko Iryna, Liscevic Kristina
  • Centru: Fernandez Fraga Alicia, Zamfirescu Madalina Maria
  • Extrema dreapta: Badea Alexandra Diana, Lopez Herrero Marta
  • Inter dreapta: Gonzalez Alvarez Mireya, Savu Ana Maria
  • Pivot: Bacaoanu Raluca Elena, Craiu Maria Florentina, Elghaoui Asma, Marin Iuliana Daniela

 SG BBM Bietigheim – antrenor Martin Albertsen

  • Portar: Arno Joelle Noemi, Eckerle Dinah, Salamakha Valentyna
  • Extrema stanga: Braun Kim, Woller Fie
  • Inter stanga: Gautschi Daphne, Kudlacz-Gloc Karolina
  • Centru: Loerper Anna, Naidzinavicius Kim, Patorra Leonie, Visser Maura
  • Extrema dreapta: Berger Amelie, Kynast Ann, Malestein Antje Angela
  • Inter dreapta: Van der Heijden Laura
  • Pivot: Aardahl Maren, Lauenroth Antje, Schulze Luisa

 

Grupa D:

DHK Banik Most ( Cehia), Györi Audi ETO KC ( Ungaria), IK Sävehof ( Suedia), RK Krim Mercator ( Slovenia)

DHK Banik Most – antrenor Jiří Tancoš

  • Portar: Bezpalcova Eva, Müllnerova Dominika, Srpova Adela
  • Extrema stanga: Mikulcik Lucia, Striskova Adela
  • Inter stanga: Kostelna Alica, Sipova Veronika, Sustkova Jana
  • Centru: Dvorakova Veronika, Kostelna Katarina, Mikulaskova Veronika
  • Extrema dreapta: Zachova Dominika
  • Inter dreapta: Eksteinova Tereza, Jungova Linda, Kovarova Sara, Manakova Petra, Polakova Marie
  • Pivot: Borovska Michaela

 Györi Audi ETO KC – antrenor Gábor Danyi

  • Portar: Grimsbø Kari Aalvik, Kiss Eva, Leynaud Amandine, Nemeth Zsu tarzsanna, Tothova Nikolett
  • Extrema stanga: Fodor Csenge, Puhalak Szidonia
  • Inter stanga: Amorim Taleska Eduarda, Hansen Anne Mette, Kristiansen Veronika
  • Centru: Farkas Johanna, Görbicz Anita, Nze Minko Estelle, Oftedal Stine Bredal
  • Extrema dreapta: Bodi Bernadett, Faluvegi Dorottya, Knedlikova Jana
  • Inter dreapta: Bulatovic Katarina, Kürthi Laura, Kurtovic Amanda
  • Pivot: Brattset Kari Skaar, Edwige Beatrice, Vilagos Diana

 IK Sävehof – antrenor Rasmus Overby

  • Portar: Aseskog Agnes, Börjesson Sofie, Kroon Andersson Wilma, Wolf Clara
  • Extrema stanga: Mortensen Trine Wacker, Örtorp Hanna, Rundcrantz Louise
  • Inter stanga: Karlsson Elin, Liljeros Heikka Eline, Petterson Linnea, Sällström Cajsa
  • Centru: Frykmer Ella, Hansen Ebba, Lagerbon Ida Staxen, Lundbäck Amelia, Nilsson Aström Ellinor, Rundcrantz Maria
  • Extrema dreapta: Cardell Lina, Einarsson Johanna, Ekenman-Fernis Emma, Lindvall-Haggren Joanna
  • Inter dreapta: Dano Nina, Koppang Nina, Lindberg Blohm Kajsa
  • Pivot: Blomst Thea, Forsberg Johanna, Krönell Thess, Lundell Nora

 RK Krim Mercator – antrenor Uroš Bregar

  • Portar: Gjerek Hana, Mamic Antonija, Vojnovic Maja
  • Extrema stanga: Baric Polona, Bon Brzin Iza, Mavsar Tamara
  • Inter stanga: Cerovak Laura, Polajnar Vesligaj Tjasa, Varagic Alja
  • Centru: Abina Ema, van Kreij Harma, Zabjek Nina, Zulic Nina
  • Extrema dreapta: Gomilar Zickero Tija, Kojic Ana, Snopova Yuliia
  • Inter dreapta: Klobucar Nives, Rebicova Marianna, Vucko Hana
  • Pivot: Juric Manca, Klemencic Valentina, Ljepoja Natasa

 

Clasamente pe grupele  si program :

Group A  MJVEPGM/GPDifPCT
10Metz Handball 4310138-109297
20FTC-Rail Cargo Hungaria4202114-122-84
30Vipers Kristiansand4112110-111-13
40HC Podravka Vegeta4103108-128-202
Group B MJVEPGM/GPDifPCT
10CSM Bucuresti4310110-83277
20Rostov-Don 4211114-101135
30Team Esbjerg4202107-10614
40MKS Perla Lublin400481-122-410
Group C MJVEPGM/GPDifPCT
10Brest Bretagne Handball4400143-118258
20Buducnost4301106-9796
30SCM Ramnicu Valcea410397-108-112
40SG BBM Bietigheim4004112-135-230
Group D MJVEPGM/GPDifPCT
10Gyori Audi ETO KC4400145-91548
20IK Savehof411293-104-113
30DHK Banik Most411296-124-283
40RK Krim Mercator4103101-116-152
Etapa 1 – 04.-06.10.19
Grupa A Metz Handball HC Podravka Vegeta 40 26 06.10.2019 – Ora 17:00
Vipers Kristiansand FTC-Rail Cargo Hungaria 31 22 05.10.2019 – Ora 19:15
Grupa B Rostov-Don MKS Perla Lublin 31 21 05.10.2019 – Ora 16:30
Team Esbjerg CSM Bucuresti 22 24 06.10.2019 – Ora 16:50
Grupa C SCM Ramnicu Valcea SG BBM Bietigheim 34 27 04.10.2019 – Ora 18:30
Buducnost Brest Bretagne Handball 32 35 05.10.2019 – Ora 19:00
Grupa D Györi Audi ETO KC IK Sävehof 35 23 06.10.2019 – Ora 17:00
RK Krim Mercator DHK Banik Most 29 31 06.10.2019 – Ora 17:00
Etapa 2 – 11.-13.10.19
Grupa A FTC-Rail Cargo Hungaria Metz Handball 28 34 13.10.2019 – Ora 13:00
HC Podravka Vegeta Vipers Kristiansand 25 24 13.10.2019 – Ora 18:00
Grupa B CSM Bucuresti Rostov-Don 23 23 11.10.2019 – Ora 20:30
MKS Perla Lublin Team Esbjerg 22 28 12.10.2019 – Ora 18:00
Grupa C Brest Bretagne Handball SCM Ramnicu Valcea 37 24 12.10.2019 – Ora 19:00
SG BBM Bietigheim Buducnost 23 30 13.10.2019 – Ora 17:00
Grupa D DHK Banik Most Györi Audi ETO KC 21 46 13.10.2019 – Ora 19:00
IK Sävehof RK Krim Mercator 21 25 13.10.2019 – Ora 15:00
Etapa 3 – 19.-20.10.19
Grupa A Vipers Kristiansand Metz Handball 38 38 20.10.2019 – Ora 15:00
FTC-Rail Cargo Hungaria HC Podravka Vegeta 37 31 19.10.2019 – Ora 15:00
Grupa B Team Esbjerg Rostov-Don 31 26 19.10.2019 – Ora 14:30
CSM Bucuresti MKS Perla Lublin 35 19 19.10.2019 – Ora 18:00
Grupa C Buducnost SCM Ramnicu Valcea 23 19 19.10.2019 – Ora 19:00
SG BBM Bietigheim Brest Bretagne Handball 32 35 19.10.2019 – Ora 15:15
Grupa D RK Krim Mercator Györi Audi ETO KC 21 33 19.10.2019 – Ora 19:30
DHK Banik Most IK Sävehof 25 25 20.10.2019 – Ora 19:00
Etapa 4 – 01.-03.11.19
Grupa A Metz Handball Vipers Kristiansand 26 17 03.11.2019 – Ora 20:45
HC Podravka Vegeta FTC-Rail Cargo Hungaria 26 27 02.11.2019 – Ora 20:00
Grupa B Rostov-Don Team Esbjerg 34 26 02.11.2019 – Ora 16:00
MKS Perla Lublin CSM Bucuresti 19 28 03.11.2019 – Ora 18:00
Grupa C SCM Ramnicu Valcea Buducnost 20 21 01.11.2019 – Ora 18:30
Brest Bretagne Handball SG BBM Bietigheim 36 30 02.11.2019 – Ora 15:00
Grupa D Györi Audi ETO KC RK Krim Mercator 31 26 02.11.2019 – Ora 17:00
IK Sävehof DHK Banik Most 24 19 02.11.2019 – Ora 13:30
Etapa 5 – 08.-10.11.19
Grupa A HC Podravka Vegeta Metz Handball 08.11.2019 – Ora 18:00
FTC-Rail Cargo Hungaria Vipers Kristiansand 09.11.2019 – Ora 19:30
Grupa B MKS Perla Lublin Rostov-Don 9.11.2019 – Ora 18:30
CSM Bucuresti Team Esbjerg 10.11.2019 – Ora 14:30
Grupa C SG BBM Bietigheim SCM Ramnicu Valcea 10.11.2019 – Ora 18:00
Brest Bretagne Handball Buducnost 10.11.2019 – Ora 15:00
Grupa D IK Sävehof Györi Audi ETO KC 9.11.2019 – Ora 13:30
DHK Banik Most RK Krim Mercator 10.11.2019 – Ora 19:00
Etapa 6 – 16.-17.11.19
Grupa A Vipers Kristiansand HC Podravka Vegeta 16.11.2019 – Ora 19:15
Metz Handball FTC-Rail Cargo Hungaria 16.11.2019 – Ora 19:30
Grupa B Team Esbjerg MKS Perla Lublin 17.11.2019 – Ora 15:10
Rostov-Don CSM Bucuresti 16.11.2019 – Ora 15:00
Grupa C Buducnost SG BBM Bietigheim 16.11.2019 – Ora 19:00
SCM Ramnicu Valcea Brest Bretagne Handball 16.11.2019 – Ora 18:00
Grupa D RK Krim Mercator IK Sävehof 17.11.2019 – Ora 17:00
Györi Audi ETO KC DHK Banik Most 17.11.2019 – Ora 17:00

Comments are closed.