Trofeul Carpati 2016 – Loturile echipelor participante, Rezultate si Galerie Foto

Competiția din 2016 s-a desfasurat intre 26-27 noiembrie 2016 la Cluj-Napoca si a fost a 48-a ediție a Trofeului Carpați la handbal feminin pentru senioare, turneu amical organizat anual de Federația Romana de Handbal cu incepere din anul 1959. La ediția din 2016 au participat Romania A , Romania B, Ungaria si Olanda.

Rezultate :

26.11.2016 – Ora 17:00 – Ungaria – Olanda  30 – 26  ( 12-13 )

26.11.2016 – Ora 20:00 – Romania A – Romania B  31 – 23  ( 14-13 )

27.11.2016 – Ora 17:00 – Meciul pentru locurile 3-4     Olanda  –  Romania B  31 – 29 ( dupa 7 M )  ( 12-14 )

27.11.2016 – Ora 20:00 – Finala  – Romania A – Ungaria  29 – 24 ( 14-12 )

  • Cea mai bună jucătoare:  Kinga Klivinyi (HUN)
  • Cea mai bună marcatoare:  Anita Görbicz (HUN) (13 goluri)
  • Cel mai bun portar:  Denisa Dedu (ROU)

Galerie Foto :

Ungaria – Olanda  –  Aici

Romania A – Romania B – Aici

Olanda  –  Romania B  –  Aici

Romania A – Ungaria   –  Aici

 

Loturi :

 

 

Romania A

 

Antrenori : Ambros Martin si Costica Buceschi

Portari:  Paula Ungureanu (CSM Bucuresti),  Denisa Dedu (Corona Brasov),  Elena Voicu (Dunarea Braila), Iulia Dumanska (SCM Craiova)

Extreme stanga:  Cristina Florica (HCM Rm. Valcea),  Ana Maria Iuganu (CSM Roman)

 Interi stanga: Cristina Neagu (Buducnost), Cristina Zamfir (SCM Craiova), Gabriela Perianu (Dunarea Braila), Gabriella Szucs (Dunarea Braila), Gabriela Preda (CSM Bistrita)

 Centri: Eliza Buceschi (FC Midtjylland), Cristina Laslo (”U” Cluj), Madalina Zamfirescu (Dunarea Braila)

 Interi dreapta: Melinda Geiger (Brest), Laura Popa (”U” Cluj)

 Extreme dreapta: Aneta Udristioiu (Dunarea Braila), Laura Chiper (Corona Brasov), Ana Maria Simion (HCM Ramnicu Valcea), Marinela Neagu (Corona Brasov)

 Pivoti: Oana Manea (CSM Bucuresti), Florina Chintoan (”U” Cluj), Crina Pintea (Thuringer)

 

Romania B

 

Antrenori : Ion Craciun si Ildiko Barbu

Portari: Daciana Hosu (Corona Brasov), Raluca Kelemen (Caracal)

 Extreme stanga: Andreea Chiricuta (CSU Danubius Galati), Ana Maria Lopataru (Corona Brasov)

 Interi stanga: Bianca Bazaliu (CSM Bucuresti), Sorina Tarca (Corona Brasov), Andreea Adespii (HCM Ramnicu Valcea), Raluca Petrus (Dinamo Bucuresti), Bianca Tiron (Dunarea Braila)

 Centri: Ana Maria Apipie (SCM Craiova), Andreea Popa (Dinamo Bucuresti), Laura Pristavita (CSM Bistrita)

 Inter dreapta: Daria Bucur (Corona Brasov), Alina Ilie (CSM Unirea Slobozia)

 Extreme dreapta: Alexandra Badea (Scoala 181 Bucuresti), Ana Maria Berbece (Corona Brasov)

 Pivoti: Cynthia Tomescu (CSM Roman), Teodora Popescu (CNE Ramnicu Valcea)

 

 

Olanda

 

Antrenori:  Harrie Weerman

Portari: Kristy Zimmerman (Frish Auf Goppingen),Annick Lipman (Vipers Kristiansand)

Extreme stanga: Sanne Hoekstra (HSG Bensheim Auerbach),Angela Steenbakkers (SERCODAK Dalfsen)

Interi stanga: Inger Smits (VfL Oldenburg),Rachel de Haze (Succes Schoonmaak/VOC)

Centri: Myrthe Schoenaker (København Håndbold),Maxime Struijs (Frisch Auf Goppingen)

Interi dreapta:  Anouk Nieuwenweg (HSG Bad Wildungen Vipers),Anouk van de Wiel (Thuringer HC),Tessa van Zijl (Virto/Quintus)

Extreme dreapta: Kelly Vollebregt (TuS Metzingen), Ana Pavković (SERCODAK Dalfsen)

Pivoti: Esther Schop (Nantes Loire Atlantique), Celine Michielsen (TuS Metzingen)

 

Ungaria

 

Antrenori : Kim RASMUSSEN si SITI Bea

Portari: JANURIK Kinga (Erd), KISS Eva (Gyori Audi ETO), SZIKORA Melinda (FTC-Rail Cargo Hungaria)

Extreme stanga: ERDOSI Ildiko (Siofok), KELEMEN Eva (DVSC-TVP), SCHATZL Nadine (FTC Rail Cargo Hungaria)

Interi stanga: KLIVINYI Kinga (Erd), SZEKERES Klara (FTC-Rail Cargo Hungaria), TRISCSUK Krisztina (Siofok)

Centri: GORBICZ Anita (Gyori Audi ETO), KOVACSICS Aniko (FTC-Rail Cargo Hungaria), SZUCSANSZKI Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria)

Interi dreapta: HORNYAK Dora (FTC-Rail Cargo Hungaria), KOVACS Anna (Dunaujvarosi KKA), PLANETA Szimonetta (Thuringer HC, nemet)

Extreme dreapta: BODI Bernadett (Gyori Audi ETO), LUKACS Viktoria (FTC-Rail Cargo Hungaria), ORBAN Adrienn (Gyori Audi ETO)

Pivoti: DOMBI Luca (Mosonmagyarovar), KISFALUDY Anett (Erd), MESZAROS Rea (FTC-Rail Cargo Hungaria)

Comments are closed.