Koreea – aceeasi si mereu surprinzatoare

rio1

Viteza si mobilitatea par ingredientele handbalului modern , lucru demonstrat azi de de Koreea in meciul impotriva Rusiei in primele 40 de minute . Daca are si un pic de noroc  si reuseste sa mentina ritmul pare invincibila .. vedem ce va urma . Handbalul spectacol promovat de Koreence s-a devedit a fi de neoprit de rusoaice  pana in ultima treime , koreencele conducand si la 6 goluri . In ultimile 20 de minute Rusia a schimbat portarul  ( Kalinina – 69 % – 11/16 ), au schimbat ritmul iar asiaticele au intrat in jocul lor sau poate au obosit si nu au mai putut face nimic. Categoric Koreea este o echipa de urmarit. Din partea Rusiei am vazut forta liniei de 9 m , o poarta excelenta si o banca de rezerve care a decis meciul pe final.

Surprinzator , meciul a putut fi urmarit pr TVR ..

Rezultat final : Rusia – Koreea de Sud 30 – 25  (  12 – 13 ) , Principalele marcatoare :  Sudakova 6 / 8 respectiv Jung Y 6/6 , Kim O 6/10