#EHFEURO2020 – Calificari pentru europene

DSC_0496

Miercuri la Brasov nationala de handbal feminin incepe preliminariile pentru Campionatele Europene 2020 desfasurate in Norvegia si Danemarca intre 3 si 20 Decembrie 2020. Orasele de desfasurare sunt Frederikshavn Herning din Danemarca si Trondheim ( 2 grupe ) din Norvegia pentru grupele preliminare, Herning ( Danemarca ) si Stavanger ( Norvegia ) pentru grupele principale iar finalele vor avea loc in Telenor Arena – Oslo ( Norvegia).

Echipele prezente in preliminarii sunt impartite in 7 grupe din care se vor califica primele 2 clasate la final si care se vor adauga tarilor organizatoare calificate din postura de tari organizatoare. La prima vedere Romania are parte de un traseu usor intr-o grupa cu Polonia care dupa cateva calificari succesive la turneele finale este acum o echipa in reconstructie fara mari pretentii. Pentru Ucraina ultima calificare la un turneu final a fost in 2014 si anul acesta a trebuit sa joace meciuri preliminarii pentru a intra in aceasta faza a competitiei in timp ce pentru Insulele Feroe este doar a doua oara cand atinge faza finala a preliminariilor.

Pentru meciul cu Ucraina si cel cu Insulele Feroe ( din 29 Septembrie ) lotul Romaniei arata astfel :

Centru: BUCESCHI Eliza, LASLO Cristina, ZAMFIRESCU Madalina, POPA Andreea.

Extrema stanga: ARDEAN ELISEI Valentina Neli, POPA Ana Maria, FLORICA Cristina.

Extrema dreapta:  MOISA Laura, UDRISTIOIU Aneta.

Inter stanga: NEAGU Cristina, PERIANU Gabriela, ADESPII MOLNAR Andreea.

Inter dreapta: BUCUR Daria,  POLOCOSER Anca, SAVU Ana Maria

Pivot: PINTEA Crina, OSTASE Lorena, BACAOANU Raluca.

Portar: DEDU Denisa, CIUCA Diana, DUMANSKA Yulyia.

 

Programul complet al meciurilor din aceasta perioada de competitii este :

Grupa 7 – Romania, Polonia, Ucraina, Insulele Feroe

25.09.2019 18:30 Romania VS Ucraina

25.09.2019 20:30 Polonia VS Insulele Feroe

28.09.2019 19:00 Ucraina VS Polonia

29.09.2019 17:00 Insulele Feroe VS Romania

 

Grupa 1 – Olanda, Spania, Austria, Grecia

26.09.2019 19:30 Olanda VS Austria

26.09.2019 20:30 Spania VS Grecia

29.09.2019 17:00 Grecia VS Olanda

29.09.2019 20:25 Austria VS Spania

Grupa 2 – Muntenegru, Ungaria, Lituania, Italia

25.09.2019 18:00 Muntenegru VS Italia:

25.09.2019 19:00 Ungaria VS Lituania:

29.09.2019 16:00 Lituania VS Muntenegru:

29.09.2019 17:00 Italia VS Ungaria:

Grupa 3 – Germania, Slovenia, Belarus, Kosovo

25.09.2019 18:45 Germania VS Belarus

26.09.2019 18:00 Slovenia VS Kosovo

29.09.2019 15:30 Belarus VS Slovenia

29.09.2019 19:15 Kosovo VS Germania

Grupa 4 – Rusia, Serbia, Slovacia, Elvetia

25.09.2019 18:00 Serbia VS Elvetia

25.09.2019 19:30 Rusia VS Slovakia

29.09.2019 17:00 Elvetia VS Rusia

29.09.2019 17:00 Slovacia VS Serbia

Grupa 5 – Suedia, Cehia, Macedonia, Portugalia

25.09.2019 20:15 Cehia VS Portugalia

26.09.2019 19:00 Suedia VS Macedonia

28.09.2019 16:30 Portugalia VS Suedia

28.09.2019 18:00 Macedonia VS Cehia

Grupa 5 – Franta, Croatia, Islanda, Turcia

25.09.2019 18:00 Croatia VS Islanda

25.09.2019 20:00 Franta VS Turcia

29.09.2019 16:00 Islanda VS Franta

29.09.2019 18:00 Turcia VS Croatia

Comments are closed.