DataOraEchipa 1 Echipa 2RezultateSala
10.12.201908:00RussiavMontenegro35-28Park Dome Kumamoto
10.12.201911:00JapanvSpaina31-33Park Dome Kumamoto
10.12.201913:30SwedenvRomania34-22Park Dome Kumamoto
In primul meci al zilei Rusia a reusit sa castige in fata echipei din Muntenegru dupa o a doua repriza mult mai buna, la fel ca si in celelalte meciuri jucate la acest mondial de campioana olimpica. Rotatia jucatoarelor impusa de Martin Ambros aduce rezultate si avand un plus de energie dupa minutul 40 Rusia reuseste sa se impuna la scor in toate meciurile.
Al doilea meci al zilei a pus Japonia impotriva Spaniei, cu obiective diferite dar cu aceasi dorinta de victorie, Japonia a jucat doar pentru onoare in timp ce Spania juca pentru locul in semifinale. Fara presiune prea mare echipa asiatica a condus meciul si ar fi reusit probabil sa se impuna la final daca nu erau cateva decizii cel putin discutabile de arbitraj.
Romania a jucat de la 13:30 cu Suedia, inca un meci pe care l-am vrea uitat cat de repede se poate, dar in aceasi timp poate fi un exemplu pentru tot handbalul romanesc de cum sa nu joci si de ce sa nu faci pe teren. Sunt putine greseli care nu au fost facute, atat la nivelul jucatoarelor cat si la cel tehnic. Chiar toata lumea a uitat tot ce stia?!

Mandatory:

Sunt 4 Echipe din Grupa Principala 1 care au sanse la un loc in semifinale, asa ca toate meciurile din grupa sunt interesante, meciul vedeta este Norvegia vs Germania de la 13:30 primele 2 clasate dar una dintre ele poate sa rateze semifinalele in caz de infrangere si in functie de jocul rezultatelor.
In grupa principala 2 Rusia este deja calificata dar Suedia poate trece in fata Spaniei in cazul in care castiga, Spania pierde si locul in semifinale se va juca la golaveraj tinand cont ca meciul direct s-a terminat la egalitate.
Romania joaca cu Japonia pentru a evita ultimul loc din grupa si implicit locul 12 mondial, dar este o partida in care se poate sterge impresia generala lasata la acest campionat.