Cupa Romaniei – SAISPREZECIMI DE FINALA (1/16)

DSC_3004

Marti si Miercuri 14/15.01 sunt programate meciurile din saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei editia 2019/2020 dupa cum urmeaza :

11.01 13:30 Marta Baia Mare CSM Bucuresti 18-32
14.01 17:30 Spartac Bucuresti SCM Gloria Buzau  
15.01 11:00 CSM Roman CSU Resita  
15.01 14:00 Neptun Constanta CSU Cluj-Napoca  
15.01 15:00 ACS Crisul Chisineu-Cris CS Minaur Baia Mare  
15.01 15:30 Dinamo Bucuresto CSU Targoviste  
15.01 16:00 Dacia Mioveni CSM Tg. Mures  
15.01 17:00 Activ Prahova Ploiesti AHCM Slobozia  
15.01 17:00 HC Dunarea Braila HC Zalau TVR2
15.01 17:00 CSM Galati Rapid Bucuresti  
15.01 18:00 CSM Tg. Jiu SCM Craiova  
15.01 18:00 CS Danubius Calarasi CSM Slatina  
15.01 18:30 Magura Cisnadie SCM Rm. Valcea TVR1
22.01 0:00 CSU Timisoara CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud  
Amanat 0:00 CSU Stiinta Bucuresti CSM Corona Brasov  
Anulat 0:00 CS Stiinta Bacau ACS Tg. Secuiesc  

Meciul dintre Timisoara si Bistrita este amanat pentru 22.01, cel dintre Stiinta Bucuresti si Corona Brasov este amanat deoarece se asteapta decizia comisiei de disciplina a FRH iar cel dintre Bacau si Tg Secuiesc este anulat deoarece echipa oaspete a anuntat ca nu se prezinta la meci.

Doua meciuri opun echipe din liga nationala, Braila joaca cu Zalau, pentru ambele echipe Cupa Romaniei este o competitie importanta deoarece este o mare sansa de a participa in cupele europene anul viitor.

In a doua partida “de liga” se intalnesc 2 echipe “europene” Cisnadie vs Valcea, amandoua cu un debut slab de an, Magura Cisnadie a inceput anul cu 3 infrangeri consecutive, doua in Cupa EHF si una in campionat in timp ce SCM Rm Valcea a inceput anul cu un egal la Buzau si o victorie obtinuta in repriza a doua la Slobozia.

Regulamentul competitiei precizeaza ca în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri iar castigătoarele vor participa la faza următoare:

Programul urmator pentru Cupa Romaniei este:

OPTIMI DE FINALĂ (1/8)  15.02.2020

  • în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri; – câștigătoarele vor participa la sferturile de finală

SFERTURI DE FINALĂ (1/4)  11.03.2020

  • în caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri; – câștigătoarele vor participa la Final 4

FINAL FOUR :  25.04-26.04.2020

LNHF – Etapa 13 – Program si televizari

DSC_6869

Sambata debuteaza etapa a 13-a din  Liga Nationala de Handbal Feminin odata cu meciul de la Slatina dintre CSM din localitate si Minaur Baia Mare. Meciurile tari ale etapei sunt amanate, Valcea vs Brasov pe termen nedefinit, foarte probabil nu se va mai juca niciodata avand in vedere ultimile informatii venite pe surse de la ANAD. CSM Bucuresti joaca miercuri cu Bistrita in Sala Polivalenta de la 17:00 si spera sa aibe in fata o echipa obosita dupa meciul de duminica din cupa EHF pe care il au ardelencele iar Cisnadie va juca cu Buzau pe 23 Ianuarie.

Programul complet al etapei este :

Amanat   SCM Rm Valcea CSM Corona Brasov  
11.01 11:00 CSM Slatina CS Minaur Baia Mare  
12.01 11:00 SCM Craiova CS Rapid Bucuresti TVR2
12.01 15:30 CSU Cluj-Napoca HC Zalau TVR1
12.01 18:00 HC Dunarea Braila AHCM Slobozia  
15.01 17:00 CSM Bucuresti CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud  
23.01 18:00 CS Magura Cisnadie SCM Gloria Buzau  

Clasamentul inaintea etapei :

LocEchipaMJVEPGMGPGPCT
1SCM Rm Valcea1210113172585931
2CSM Bucuresti129123342716328
3CSM Corona Brasov118213072723526
4SCM Gloria Buzau128133122862625
5CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud128042912771424
6CS Minaur Baia Mare137243243071723
7HC Dunarea Braila137063383152321
8HC Zalau137063183061221
9SCM Craiova12606261276-1518
10CS Magura Cisnadie125163062951116
11CSM Slatina13418288329-4113
12AHCM Slobozia131111287345-584
13CSU Cluj-Napoca131012302375-733
14CS Rapid Bucuresti131012269342-733

Rezultate Etapa a 12-a :

CSM Corona Brasov SCM Craiova   :  
CS Rapid Bucuresti CSM Bucuresti 20 : 27
CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud CSU Cluj-Napoca 35 : 27
HC Zalau CS Magura Cisnadie 29 : 24
SCM Gloria Buzau CSM Slatina 27 : 18
CS Minaur Baia Mare HC Dunarea Braila 24 : 22
AHCM Slobozia SCM Rm Valcea 24 : 29

 

 

LNHF – Etapa 12 – Program si televizari

DSC_7890

Astazi si maine Liga Nationala de Handbal Feminin programeaza meciurile etapei a 12-a, prima din noul an. Odata cu disputarea meciurilor restante sitiuatia la varf s-a echilibrat, Valcea incepe sa faca pasi gresiti, dupa infrangerea de la Bistrita din etapa a 8-a a venit si egalul de la Buzau din weekend ceea ce plaseaza CSM Bucuresti in pozitia de favorita la titlu. In lupta pentru cupele europene Gloria Buzau pare a fi favorita avand si avantajul ca nu e angrenata in nicio competitie externa fata de Bistrita si Cisnadie care joaca 6 meciuri in plus in Ianuarie si Februarie, dar toate echipele asteapta verdictul in cazul Corona Brasov pentru clarificarea situatiei.

Programul complet al etapei este :

Amanat   CSM Corona Brasov SCM Craiova  
07.01 17:00 SCM Gloria Buzau CSM Slatina  
07.01 18:30 CS Minaur Baia Mare HC Dunarea Braila TVR1
08.01 17:30 AHCM Slobozia SCM Rm Valcea  
08.01 18:00 CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud CSU Cluj-Napoca  
08.01 18:30 CS Rapid Bucuresti CSM Bucuresti  
08.01 18:30 HC Zalau CS Magura Cisnadie TVR1

Clasamentul inaintea etapei :

LocEchipaMJVEPGMGPGPCT
1SCM Rm Valcea1210113172585931
2CSM Bucuresti129123342716328
3CSM Corona Brasov118213072723526
4SCM Gloria Buzau128133122862625
5CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud128042912771424
6CS Minaur Baia Mare137243243071723
7HC Dunarea Braila137063383152321
8HC Zalau137063183061221
9SCM Craiova12606261276-1518
10CS Magura Cisnadie125163062951116
11CSM Slatina13418288329-4113
12AHCM Slobozia131111287345-584
13CSU Cluj-Napoca131012302375-733
14CS Rapid Bucuresti131012269342-733

#ehfcup – Rezultate Etapa 1

DSC_6849

Sambata si duminica s-a jucat meciurile din prima etapa a fazei grupelor din Cupa EHF. In competitie sunt angrenate 2 echipe din Romania, Magura Cisnadie in grupa B si Gloria Bistrita in Grupa C.

Rezultatele complete ale etapei au fost :

Grupa A:
Kastamonu Belediyesi GSK vs DVSC Schaeffler   30-31
DHK Banik Most vs Thüringer HC  27 – 35

Grupa B :

HC Podravka Vegeta vs Magura Cisnadie  38-26
Siófok KC Hungary vs Kobenhavn Handball  36-23

Grupa C :

ÉRD vs Odense Håndbold  27-28
MKS Lublin S.A. vs CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud  22-22

Grupa D:

Herning-Ikast Handbold  vs  Storhamar Handball Elite  34-27
SG BBM Bietigheim vs Handball Club Lada  31-29

 

Etapa urmatoare va avea loc in weekend-ul urmator 11-12.01.2020, la Bistrita urmand sa vina ERD iar la Cisnadie va veni ultima castigatoare a cupei EHF – Siofok.