LNHF – Etapa 20 – Program si Clasament

Astazi 28.03.2019 au loc meciurile etapei a 20-a din liga florilor. Programul complet al etapei si clasamentul la zi este :

17:30 ASC Corona 2010 Brasov SCM Gloria Buzau TVRHD
17:30 CS Gloria 2018 Bistrita Nasaud SCM Craiova  
17:30 HCM Rm. Valcea HC Dunarea Braila  
18:00 CS U Cluj Napoca HC Zalau  
18:00 CSM Slatina CS Minaur Baia Mare  
17:30 CS Magura Cisnadie CSM Bucuresti TVRHD
LocEchipaMJVEPGMGPGPCT
1HCM Rm. Valcea1817014923949851
2CSM Bucuresti17160151439511948
3ASC Corona 2010 Brasov1810174654551031
4CS Magura Cisnadie18927428430-229
5SCM Craiova17908394392227
6CS Gloria 2018 Bistrita Nasaud16907379392-1327
7CS Minaur Baia Mare17818411412-125
8HC Zalau16727415406923
9SCM Gloria Buzau17629387401-1420
10HC Dunarea Braila186210426448-2220
11CSM Slatina186210412434-2220
12Universitatea Cluj Napoca132011326377-516
13CSM Galati181215366460-945
14CSM Roman00000000

Va fi pasionant de urmarit lupta la distanta dintre Valcea si CSM Bucuresti pentru primul loc, dar si meciurile echipelor implicate in disputa pentru pozitie in clasament. Nu mai exista momentan meciuri ” amicale” fiecare echipa are propria lupta fie pentru un loc de cupe europene fie pentru evitarea turneului de baraj, distanta intre locul 5 care teoretic duce intr-o cupa europeana si ultimul loc de baraj este doar de 7 puncte. Astfel : Brasov-ul is poate consolida locul 3 printr-o victorie cu Gloria Buzau dar asta inseamna trimiterea echipei buzoiene pe ultimul loc care nu implica barajul. Bistrita joaca acasa cu SCM Craiova, echipa care castiga trece pe 4 ( Daca CSM Bucuresti castiga la Cisnadie ) si tine aproape de locul 3. Slatina are neaparata nevoie de victorie daca vrea sa scape de pe locul de baraj in meciul cu Baia Mare, echipa care a pornit cu obiectiv de cupe europene si inca nu este acolo. Cluj-ul joca cu Zalau, meci cu multe scantei de fiecare data… este o etapa interesanta inaintea meciurilor din sferturile cupei din weekend.

Weekend-ul nationalelor

DSC_5369.jpg

Sfarsitul acesta de saptamana aduce pentru nationalele Romaniei de handbal feminin o serie de meciuri test incepand de la junioare pana la lotul A

Programul competitiilor este :

Lotul A – Trofeul “Golden League” – Clermont-Ferrand, Boulazac – Franta

Programul meciurilor

Joi 21 martie

ora 19.00 – Norvegia vs Danemarca – TVR HD inregistrat 23.00

ora 21.30 – Franta vs Romania – TVR HD

Sambata 23 martie

ora 17.30 – Norvegia vs Romania – TVR HD

ora 20.30 – Franta vs Danemarca – TVR HD

Duminica 24 martie

ora 16.00 – Danemarca vs Romania – TVR HD

ora 19.15 – Franta vs Norvegia – TVR HD

 

Lotul Romaniei pentru Golden League

Portari: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska

Extreme stanga: Cristina Florica, Nicoleta Dinca

Interi stanga: Gabriela Perianu, Claudia Constantinescu, Anca Polocoser

Centri: Cristina Laslo, Madalina Zamfirescu, Andreea Popa, Laura Pristavita

Interi dreapta: Daria Bucur, Diana Munteanu

Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu, Cristina Boian

Pivoti: Crina Pintea, Lorena Ostase, Raluca Bacaoanu

 

Lotul B – Tuneu Gdansk – Polonia

Programul meciurilor Romaniei :

22.03.2019 – Romania B vs Spania B

23.03.2019 – Romania B vs Finlanda

24.03.2019 – Romania B vs Polonia B

DSC_8711.jpg

Lotul Romaniei pentru Gdansk :

Portari: Diana Ciuca , Daciana Hosu

Extreme stanga: Alexandra Dindiligan, Alina Vatu

Interi stanga: Bianca Bazaliu, Raluca Petrus, Sorina Tirca

Centri: Diana Axinte, Szilvia Szabo

Interi dreapta: Andreea Tecar, Ioana Balaceanu

Extreme dreapta: Andra Moroianu, Alexandra Badea

Pivoți: Madalina Conache, Nicoleta Safta

 

Nationala de Tineret – Trofeul Carpati Rm. Valcea

Programul Trofeului Carpati de tineret:

22 martie, ora 17:00 – Norvegia-Olanda

22 martie, ora 19:00 – Romania-Polonia

23 martie, ora 17:00 – Polonia-Norvegia

23 martie, ora 19:00 – Olanda-Romania

24 martie, ora 14:00 – Olanda-Polonia

24 martie, ora 16:00 – Romania-Norvegia

 

_DSC7114.JPG

Lotul Romaniei Tineret pentru Trofeul Carpati:

Portari: Andreea Chetraru (CSM Bucuresti), Cristina Ciausescu (Rapid Bucuresti/CSS 2 Bucuresti), Ioana Ugran (CSM Targu Mures)

Extreme stanga: Eva Kerekes (CSS Odorheiu Secuiesc), Marina Ilie (Rapid Bucuresti), Roberta Stamin (SCM Ramnicu Valcea/CNE Ramnicu Valcea)

Interi stanga: Diana Lascateu (CSM Bucuresti), Patricia Moraru (CSM Bucuresti/Rapid Bucuresti)

Centri: Denisa Valcan (SCM Ramnicu Valcea/CNE Ramnicu Valcea), Amalia Coman (CSM Bucuresti/Rapid Bucuresti), Monica Barabas (CSM Targu Mures)

Interi dreapta: Bianca Lupascu (ASC Corona 2010 Brasov), Iasmina Ichim (LPS Braila), Diana Saceu (LPS Roman)

Extreme dreapta: Gabriela Vrabie (LPS Braila), Adina Cace (LPS Slatina), Alexandra Stratulat (LPS Iasi)

Pivoti: Daniela Marin (SCM Ramnicu Valcea/CNE Ramnicu Valcea), Stefania Jipa (CSM Bucuresti/Rapid Bucuresti), Maria Mincu (HCM Craiova/CNE Ramnicu Valcea)

 

Nationala de Junioare – Trofeul Carpati Rm. Valcea

Programul Trofeului Carpati de junioare:

22 martie, ora 13:00 – Norvegia-Italia

22 martie, ora 15:00 – Romania-Cehia

23 martie, ora 13:00 – Cehia-Norvegia

23 martie, ora 15:00 – Italia-Romania

24 martie, ora 10:00 – Italia-Cehia

24 martie, ora 12:00 – Romania-Norvegia

Lotul Romaniei – Junioare pentru Trofeul Carpati:

Portari: Alexandra Perianu (LPS Braila), Nicoleta Petre (ASC Corona 2010 Brasov/CNE Brasov), Raluca Radoi (ASC Corona 2010 Brasov)

Extreme stanga: Ariana Cercel (CSS Drobeta Turnu Severin/CNE Rm. Valcea), Corina Lupei (CSM Targu Mures/CNE Rm. Valcea),

Interi stanga: Malina Bichir (CSM Galati/CNE Brasov), Andreea Prescura (CSM Galati/CNE Brasov), Stefania Stoica (CSM Bucuresti), Rebeca Malisa Vladasel (Liceul Teoretic Traian Vuia Resita)

Centri: Valentina Ion (SCM Craiova/CNE Rm. Valcea), Carla Lacatus (CSM Targu Mures), Raissa Marin (ASC Corona 2010 Brasov),Rebeca Necula (ASC Corona 2010 Brasov)

Interi dreapta: Alicia Gogirla (ASC Corona 2010 Brasov), Valentina Soreanu (ASC Corona 2010 Brasov)

Extreme dreapta: Oana Bors (CSS 2 Baia Mare/CNE Brasov), Andreea Coman (CSS 6 Bucuresti/CNE Rm. Valcea)

Pivoti: Sarah Darie (CSM Targu Mures), Andreea Tirle (CSM Targu Mures, CNE Rm. Valcea), Bianca Voica (CSM Bucuresti/CNE Brasov)

 

 

Program Sferturi – Handbal Feminin – Cupa Romaniei

DSC_0683.jpg

Program Sferturi

SCM Ramnicu Valcea vs CSM Galati

HCM Slobozia vs CSM Bucuresti

HC Zalau vs Gloria Bistrita-Nasaud

Magura Cisnadie vs U Cluj

Meciurile vor avea loc in weekendul 30-31 Martie

Rezultate Optimi

HCM Slobozia – Dunarea Braila – 23 – 22

HC Zalau – SCM Gloria Buzau – 27 – 22

CSM Tirgu Mures – U Cluj – 27 – 34

Rapid Bucuresti – Gloria Bistrita-Nasaud – 18 – 24

CSU Vest Timisoara – CSM Bucuresti  – 21 – 38

Steaua Bucuresti – CSM Galati  – 25 – 36

FC Arges – SCM Ramnicu Valcea – 24 – 32

HC Dinamo Bitcoin Bucuresti – Magura Cisnadie – 26 – 35

Partidele din Cupa Romaniei – optimi

DSC_0302.jpg

Partidele din Cupa Romaniei – optimi la handbal feminin – Programul complet al jocurilor:

Vineri, 15 martie

HCM Slobozia – Dunarea Braila – ora 17:00

HC Zalau – SCM Gloria Buzau – ora 17:30 – live TVR HD

CSM Tirgu Mures – U Cluj – ora 18:00

Sambata, 16 martie

Rapid Bucuresti – Gloria Bistrita-Nasaud – ora 11:00 – live TVR HD

CSU Vest Timisoara – CSM Bucuresti  – ora 15:15

Steaua Bucuresti – CSM Galati  – ora 16.30

FC Arges – SCM Ramnicu Valcea – ora 17:00

Duminica, 17 martie

HC Dinamo Bitcoin Bucuresti – Magura Cisnadie – ora 17:30