EHFCL – Etapa V – Sleep, restart sau shut down

DSC_0988.jpg

Sleep, restart sau shut down – cam acestea sunt alternativele in momentul de fata pentru CSM Bucuresti inaintea ultimelor doua meciuri din faza grupelor. Este un moment de cumpana si o situatie din care se poate iesi usor, cu 2 victorii in fata a doi adversari accesibili dar care pot pune mari probleme daca nu se foloseste optiunea de restart. Sa speram ca Djukic a gasit cel putin o solutie temporara pentru aparare deoarece ceea ce s-a jucat pana acum e sinucidere curata, nu poti sa joci 60 de minute cu Andrea si Dragana aparare centrala in conditiile in care Dragana nu face fata fizic la viteza necesara pentru atac / aparare 60 de minute iar Lekic nu a jucat aparare in ultimii ani, fiind intodeauna jucatoarea protejata pentru atac. Echipa arata frumos pe hartie dar e nevoie de cineva acolo in centru apararii sa arate cine e seful si ca pe acolo nu se trece sau nu se arunca. Sabina facea asta anul trecut, dar inca nu pare a fi in forma fizica necesara sa accepte contactele dure de acolo si totusi este singura solutie viabila. Interesant cum din toata echipa stelara a ajuns Sabina Jacobsen cel mai important element..

In celelalte grupe situatia este un pic mai clara, in A – Larvik desi a reusit o victorie la scor in fata echipei lui Adzic are sanse reduse sa ajunga mai departe in timp ce Metz, Buducnost si Odense isi impart punctele echitabil si par de valori apropiate.

In grupa B Rostov si Brest dupa un inceput mai ezitant, poate datorat si antrenorilor noi de pe banca, acum par la turatie maxima si au mari sanse sa se califice de pe primele locuri in timp ce Savenhof pare cea mai slaba echipa din aceasta faza a grupelor.

In grupa C Gyor a facut prima partida slaba din acest an etapa trecuta cu Thuringer dar totusi a castigat pe final. Poate fi doar o slabiciune de moment sau incep sa apara primele efecte ale plecarii lui Ambros in Rusia. O sa se vada doar in grupele principale, Podravka si Krim nu sunt adversari pe masura unguroaicelor.

Programul complet al etapei si unde putem vedea meciurile :

Sambata 10.11.2018 :

Ora 16:00 – RK Krim Mercator vs  Györi Audi ETO KC – EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/rk-krim-mercator-gyori-audi-eto-kc/1307119

Ora 16:00 – Brest Bretagne vs  HC Podravka Vegeta- EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/brest-bretagne-handball-kobenhavn-handball/1307115

Ora 16:15 – Larvik HK vs  Metz Handball  – EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/larvik-hk-metz-handball/1307124

 

Duminica 11.11.2018:

Ora 15:30 – FTC-Rail Cargo Hungaria vs CSM Bucuresti – Digi 1 – http://www.digi-online.ro/tv/digisport+1/

Ora 16:10 – Odense HC vs Buducnost – EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/odense-hc-buducnost/1307128

Ora 17:30 – IK Savehof vs Rostov-Don –  EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/ik-savehof-rostov-don/1307135

Ora 18:00 -SG BBM Bietigheim vs Vipers Kristiansand – EHFTV –https://www.ehftv.com/ro/livestream/sg-bbm-bietigheim-vipers-kristiansand/1307123

Ora 19.00 – HC Podravka Vegeta vs Thuringer HC  EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/hc-podravka-vegeta-thuringer-hc/1307116

 

Clasamentele la zi sunt :
Group A  MJVEPGM/GPDifPCT
10Metz Handball 5311125:107187
20Buducnost 5302126:11796
30Odense HC5212129:12455
40Larvik HK5104112:144-322
Group B MJVEPGM/GPDifPCT
10Rostov-Don 5410148:122269
20Brest Bretagne5221158:142166
30Kobenhavn Handball5212142:13575
40IK Savehof5005122:171-490
Group C MJVEPGM/GPDifPCT
10Gyori Audi ETO KC 5500173:1234110
20RK Krim Mercator 5212127:138-115
30HC Podravka Vegeta5113125:144-193
40Thuringer HC 5104127:147-202
Group D MJVEPGM/GPDifPCT
10CSM Bucuresti 5302153:14766
20FTC-Rail Cargo Hungaria 5302147:151-46
30Vipers Kristiansand5212145:135105
40SG BBM Bietigheim 5113138:150-123

 

LNHF – Brasov vs Valcea

_DSC3032.jpg

Sambata, 03 noiembrie 2018 incepand cu ora 17:30 in  Sala D.P. Colibasi Brasov se va disputa meciul dintre ASC Corona 2010 Brasov si SCM RM Valcea, meci din cadrul etapei 8, Liga Nationala de Handbal Feminin.

Nu cu multi ani in urma era considerat meci decisiv pentru castigarea campionatului si doar golaverajul facea diferenta la final. E adevarat, se juca sub alte denumiri, Rulmentul Brasov vs Oltchim Ramnicu Valcea dar publicul a ramas acelasi si inca mai vede in acest meci o parte din orgoliile trecutului si mai mult ca sigur o sa fie o audienta numeroasa.

Corona Brasov ocupa locul 4 in clasamentul intermediar, adunand 16 puncte din 7 meciuri: 5 victorii, un egal si o infrangere.

SCM RM Valcea este lidera clasamentului cu 21 puncte: 7 victorii din tot atatea meciuri.

In meciurile directe din ultimele doua sezoane echipele sunt le egalitate, SCM RM Valcea  a avut un sezon 2017/2018 mai bun, si are doua victorii in meciurile cu Corona Brasov dar si 2  infrageri in sezonul 2016/2017.

_DSC7832.JPG

Chiar daca nu mai regasim jucatoare din vechea garda, o noua generatie de perspectiva pentru nationala se formeaza la cele doua echipe: Sorina Tirca, Daria Bucur, Daciana Hosu, Bianca Tiron, Diana Ciuca, Yuliya Dumanska, Andreea Pricopi, Cristina Florica,  Florentina Craiu, Alexandra Badea.

Corona Brasov (antrenor : Ioan Craciun)

  • Portari: Dragica Tatalovic, Diana Petrescu, Daciana Hosu
  • Extreme stanga: Ana Lopataru, Cristina Cretu, Andreea Chiricuta
  • Interi stanga: Larisa Tamas, Bianca Tiron, Sorina Tirca
  • Centri: Eliza Buceschi, Andreea Patuleanu
  • Interi dreapta: Marina Dmitrovic, Daria Bucur
  • Extreme dreapta: Laura Chiper, Marilena Burghel-Neagu
  • Pivoti: Georgiana Ciuciulete, Ekaterina Vetkova, Ana Ciolan

HCM Ramnicu Valcea (antrenor: Florentin Pera)

  • Portari: Petra Blazek, Yuliya Dumanska, Diana Ciuca
  • Extrema stanga: Cristina Florica, Ana Maria Popa
  • Interi Stanga : Andreea Adespii, Samara da Silva, Ines Khouildi
  • Centri: Irina Glibko, Alicia Fernandez Fraga, Maria Gavrila, Andreea Pricopi
  • Extreme dreapta: Marta Herrero Lopez  Alexandra Badea
  • Interi stanga: Natallia Vasileuskaya, Andrea Beleska
  • Pivoti: Florentina Craiu, Raluca Bacaoanu, Marija Petrovic

Jucatoare accidentate: Bianca Tiron, Sorina Tirca, Andreea Adespii, Andreea Pricopi.

Text: Ramona E. HRISCU

EHFCL – Etapa IV – Unde si cand putem vedea la TV/Online

DSC_2520.jpg

Pentru Liga Campionilor pauza a luat sfarsit si urmeaza 3 weekend-uri pline de handbal feminin de cel mai inalt nivel. Programul meciurilor din acest sfarsit de saptamana este :

Sambata 03.11.2018 :

Ora 15:00 – Rostov-Don vs  Kobenhavn Handball   – Digi 4 – http://www.digi-online.ro/tv/digisport+4/

Ora 20:00 – RK Krim Mercator vs  HC Podravka Vegeta – EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/rk-krim-mercator-hc-podravka-vegeta/1307107

Duminica 04.11.2018:

Ora 14:30 – Odense HC vs Larvik HK – EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/odense-hc-larvik-hk/1307101

Ora 15:30 – FTC-Rail Cargo Hungaria vs SG BBM Bietigheim – Digi 2 – http://www.digi-online.ro/tv/digisport+2/

Ora 16:00 – Brest Bretagne vs IK Savehof  – EHFTV –  https://www.ehftv.com/ro/livestream/brest-bretagne-handball-ik-savehof/1307114

Ora 18:30 – CSM Bucuresti vs Vipers Kristiansand – Digi 1 – http://www.digi-online.ro/tv/digisport+1/

Ora 20:00 – Buducnost vs Metz Handball – Telekom 3  – https://telekomtv.ro/live/600175/

Luni 05.11.2018:

Ora 20.00 – Györi Audi ETO KC vs Thuringer HC  EHFTV – https://www.ehftv.com/ro/livestream/gyori-audi-eto-kc-thuringer-hc/1307108

 

Clasamentele la zi sunt :
Group A  MJVEPGM/GPDifPCT
10Metz Handball 5311125:107187
20Buducnost 5302126:11796
30Odense HC5212129:12455
40Larvik HK5104112:144-322
Group B MJVEPGM/GPDifPCT
10Rostov-Don 5410148:122269
20Brest Bretagne5221158:142166
30Kobenhavn Handball5212142:13575
40IK Savehof5005122:171-490
Group C MJVEPGM/GPDifPCT
10Gyori Audi ETO KC 5500173:1234110
20RK Krim Mercator 5212127:138-115
30HC Podravka Vegeta5113125:144-193
40Thuringer HC 5104127:147-202
Group D MJVEPGM/GPDifPCT
10CSM Bucuresti 5302153:14766
20FTC-Rail Cargo Hungaria 5302147:151-46
30Vipers Kristiansand5212145:135105
40SG BBM Bietigheim 5113138:150-123

 

Text: Ramona E. HRISCU

LNHF – Etapa VII – Rezultate si clasament

DSC_2699.jpg

Rezultatelele etapei a VII-a au fost
SCM Gloria Buzau ASC Corona 2010 Brasov 19 : 25
SCM Craiova CS Gloria 2018 Bistrita Nasaud 19 : 22
CS Minaur Baia Mare CSM Slatina 29 : 26
HC Zalau Universitatea Cluj Napoca 38 : 32
CSM Bucuresti CS Magura Cisnadie 36 : 19
CSM Galati CSM Roman 22 : 20
HC Dunarea Braila HCM Rm. Valcea 27 : 31

Clasament la zi :

LocEchipaMJVEPGMGPGPCT
1CSM Bucuresti98012541906424
2HCM Rm. Valcea88002101674324
3CS Magura Cisnadie9522213213017
4ASC Corona 2010 Brasov95132202061416
5CS Minaur Baia Mare9513224220416
6SCM Craiova95042262091715
7CS Gloria 2018 Bistrita Nasaud8503190181915
8HC Zalau9423231225614
9SCM Gloria Buzau9414201201013
10CSM Slatina9315200213-1310
11CSM Galati9216184219-357
12HC Dunarea Braila8116177214-374
13Universitatea Cluj Napoca9108224256-323
14CSM Roman7007151189-380